Kolumbia: Partyzantka FARC ogłasza zawieszenie broni

W środę, 17 grudnia br., opublikowane zostało oświadczenie FARC (Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia), w którym organizacja ogłasza jednostronne, bezterminowe zawieszenie broni. Ma ono wejść w życie 20 grudnia br. tuż po północy, jeśli tylko zostanie zatwierdzone przez jakąkolwiek z poinformowanych o niej organizacji. Komunikat ten wywołał już spore poruszenie i jest już drugim ważnym wydarzeniem tego dnia – po wznowieniu stosunków dyplomatycznych pomiędzy USA i Kubą – które ma szansę zapisać się w najnowszej historii Ameryki Łacińskiej. 

W oświadczeniu można przeczytać m.in.:

(…) zdecydowaliśmy ogłosić JEDNOSTRONNE ZAWIESZENIE BRONI ORAZ AGRESJI NA CZAS NIEOKREŚLONY, które powinno przekształcić się w trwały rozejm. Aby osiągnąć pełen sukces, potrzebne jest wsparcie Unii Narodów Południowoamerykańskich, Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów, Czerwonego Krzyża i Frontu na rzecz Pokoju. To zawieszenie broni (…) zostanie przerwane wyłącznie, jeśli nasze struktury bojowe staną się przedmiotem ataków ze strony sił państwowych.

Po raz pierwszy w swojej historii, FARC zdecydowały się na jednostronne, bezterminowe zawieszenie broni w ramach negocjacji pokojowych, co sprawia, że obserwatorzy patrzą z optymizmem na możliwy wynik negocjacji trwających w Hawanie. O rozejmie zostały poinformowane liczne organizacje międzynarodowe, takie jak ONZ czy Czerwony Krzyż, a także władze Unii Europejskiej oraz… papież Franciszek.

Źródła:

http://www.pazfarc-ep.org/index.php/noticias-comunicados-documentos-farc-ep/estado-mayor-central-emc/2338-farc-ep-decara-cese-unilateral-al-fuego-y-a-las-hostilidades-por-tiempo-indefinido

http://www.eltiempo.com/politica/proceso-de-paz/farc-declaran-cese-unilateral-al-fuego-indefinido/14989396

2 thoughts on “Kolumbia: Partyzantka FARC ogłasza zawieszenie broni”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *