Rozpoczął się XLVII Szczyt Mercosur

Wczoraj, 16 grudnia 2014 r., w argentyńskim mieście Parana rozpoczął się XLVII Szczyt Mercosur, Wspólnego Rynku Południa. Wśród poruszanych kwestii znajduje się możliwe wcielenie Boliwii do organizacji, traktat o wolnym handlu z Unią Europejską i spowolnienie wymiany handlowej wewnątrz Mercosur.

Przyjęcie Boliwii zostało zaaprobowane przez parlamenty trzech państw – Argentyny, Urugwaju i Wenezueli. Dotychczas brakuje podpisów Paragwaju i Brazylii, który to problem może zostać rozwiązany jedynie przez negocjacje w gronie prezydenckim. W przypadku Paragwaju główną przeszkodą jest fakt przyjęcia protokołu inkorporacji Boliwii do Mercosur, podczas gdy Paragwaj był zawieszony w prawach członkowskich. Zawieszenie to miało związek z zamachem stanu, a raczej usunięciem ze stanowiska prezydenta Fernando Lugo w wyniku impeachmentu w 2012 roku. Według Brazylii, Paragwaj mógłby zgodzić się na przyjęty już protokół, jeśli zostaną uwzględnione jego żądania dotyczące handlu, m.in. ustanowienie stref wolnocłowych, przedłużenie ich działania do 2030 roku, podobnie jak przedłużenie działania specjalnych reżimów importowych z 2015 do 2020 roku. Żądania te Paragwaj przedstawił już podczas poprzedniego szczytu w Wenezueli w lipcu br.

Kolejną kwestią jest Parlament Mercosur i wybór deputowanych do tego organu. Prezydent Argentyny, Cristina Kirchner, która otworzyła szczyt w Paranie, miała w planach przestawienie pozostałym prezydentom decyzji parlamentu argentyńskiego o zatwierdzeniu systemu wyborów bezpośrednich do Parlamentu Mercosur. Nie jest tajemnicą, że prezydent Kirchner chętnie ubiegałaby się o tego rodzaju stanowisko po zakończeniu kadencji. Okazuje się jednak, że decyzja ta nie została jeszcze zatwierdzona przez senat i zostanie podana do wiadomości dziś, tj. 17 grudnia. Powodów do pośpiechu teoretycznie nie ma, gdyż datą utworzenia Parlamentu, tzw. Parlasur, ma być 2020 rok, jednak w przypadku dojścia do porozumienia możliwe stanie się wcześniejsze rozpoczęcie prac przez ten organ. Problemem pozostaje jednak Urugwaj, który musi przeprowadzić reformę konstytucji w celu zmiany prawa wyborczego i Brazylia, która boryka się z rozdrobnieniem partyjnym w parlamencie. Jedynie Paragwaj zdążył wybrać już deputowanych w ustalony sposób.

Podczas spotkania prezydenci powinni też dojść do porozumienia w sprawie traktatu o wolnym handlu z Unią Europejską, którego treść wciąż nie została ustalona, pomimo wcześniejszych zapewnień o nieprzekraczalnej dacie zaprezentowania tekstu dokumentu do grudnia br. Co ciekawe, dyplomaci UE nie otrzymali zaproszenia do udziału w szczycie, który to gest może wiele powiedzieć o stanie negocjacji.

Ten szczyt jest wyjątkowy także z innego powodu – to ostatni raz, kiedy Cristina Kirchner jako prezydent pro tempore prowadzi szczyt. W styczniu 2015 roku stanowisko to przejmie brazylijska prezydent, Dilma Rousseff. To również ostatni szczyt Mercosur dla prezydenta Urugwaju, José Mujiki, którego w 2015 roku zastąpi Tabaré Vázquez. Pierwszy raz też w szczycie uczestniczy, jako prezydent przyszłego państwa członkowskiego, Evo Morales z Boliwii. Na szczyt przybył także Nicolás Maduro, prezydent Wenezueli, który przestrzegał przed zaprzestaniem integrowania się wewnątrz Ameryki Południowej. Według jego słów „zabronione jest poddawanie się w tej najlepszej godzinie dla naszej Ameryki”. W szczycie uczestniczy również gubernator Entre Ríos, Sergio Urribarri, który według wszelkiego prawdopodobieństwa wystartuje w wyborach prezydenckich w Argentynie w 2015 roku z ramienia Frontu dla Zwycięstwa (Frente para la Victoria) ze wsparciem kirchnerystów.

Wśród dodatkowych kwestii znajdują się także restrukturyzacja długów i tzw. „fundusze sępy” czy też „sępie fundusze”. Kolejnym z problemów jest zmniejszenie inwestycji brazylijskich w Argentynie, co może zaburzyć prace Mercosur z uwagi na to, że od samego początku blok ten opiera się na współpracy handlowej między wymienionymi państwami. Zmniejszeniu uległ także eksport wewnętrzny, gdyż Brazylia koncentruje się na Kolumbii, Peru i Meksyku.

Źródła:

http://www.lanacion.com.ar/1752692-cristina-abre-en-parana-la-cumbre-del-mercosur

http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/politica/maduro-llego-a-argentina-para-participar-en-cumbre.aspx

http://www.clarin.com/politica/Mercosur-cumbre-Parana-baja-comercio_0_1267673288.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *