Czy kraje Ameryki Środkowej nareszcie rozpoczęły stanowcze działania w celu rozliczenia się z dyktaturami lat 80. XX wieku? Departament Sprawiedliwości USA podjął decyzję o deportacji byłego ministra obrony Salwadoru, generała Carlosa Eugenio Videsa Casanovy, oskarżonego o nadużycia i łamanie praw człowieka.
Swoją funkcję Vides sprawował w latach 80. XX wieku, okresie naznaczonym krwawą wojną przeciwko lewicowej partyzantce – FMLN (Frente Farabundo Martí para la Liberación Nacional). Konflikt kosztował życie 75 tysięcy osób, około 7 tysięcy wciąż uznaje się za zaginione. Uważa się, że Vides przyczynił się do tortur i morderstw. Żyjące w atmosferze zimnowojennego napięcia Stany Zjednoczone postrzegały tę wojnę za sprzeciw wobec wpływów komunistycznych i udzielały wsparcia wojskowego i finansowego prezydentowi José Napoleónowi Duarte.
Żądanie deportowania Videsa do Salwadoru zostało zgłoszone już w 2012 roku, jednak dopiero teraz, po odrzuceniu apelacji byłego generała przez Imigracyjny Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych, możliwe stanie się faktyczne przekazanie oskarżonego. Sąd uznał, że Vides zlecał nielegalne tortury i egzekucje oraz sam w nich uczestniczył. Zarzuca mu się też brak reakcji i próby doprowadzenia przed wymiar sprawiedliwości osób odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka.
Vides, obecnie 79-letni, twierdzi, że nie miał możliwości dowiedzieć się czy przeciwstawić się temu, co robili jego podkomendni, gdy pełnił funkcję szefa Gwardii Narodowej (od 1979 roku) oraz ministra obrony (od 1983 roku). Deportacja będzie możliwa dzięki wskazaniu w oskarżeniu na dwie ofiary salwadorskiego reżimu – Pedro Alvarado i Juana Romagozy.
Oskarżony generał nie jest jedynym, który znalazł schronienie w Stanach Zjednoczonych po upadku reżimów w Ameryce Środkowej. W stanie Floryda, gdzie mieszkał Vides, przebywa także José Guillermo García, również były minister obrony z Salwadoru, wezwany przed sąd imigracyjny pod podobnymi zarzutami. Oprócz nich w USA schronił się też Inocente Montano, były minister bezpieczeństwa publicznego w latach 1989-1992, oskarżony między innymi o udział w zbrodni na jezuickich kapłanach w 1989 roku.
Źródła:
http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2015/03/150312_salvador_vides_casanova_eeuu
http://www.telesurtv.net/news/EE.UU.-ratifica-deportacion-de-exministro-salvadoreno-20150312-0020.html
http://www.nacion.com/mundo/centroamerica/bEE-UU-deportara-exministro-salvadoreno_0_1475052535.html