Brazylia: Protesty MST

Tysiące działaczy ruchu pracowników rolnych bez ziemi (MST – Movimento dos Trabalhadores Rurais Sem Terra) w ciągu ostatnich kilku dniu wyszły na ulice 22 stanów w Brazylii. Aktywiści przeszli ulicami miast i autostradami, blokując lokalny ruch. Protestowali przeciwko brazylijskiemu modelowi agrobiznesu, który wciąż ograniczał dostęp do ziemi dla pracowników rolnych. Ponadto tegoroczny protest zapoczątkowany został przez zamieszkujące regiony wiejskie kobiety, które przeciwstawiały się męskiej dominacji w sektorze rolniczym.

Około 30 tysięcy działaczy od początku tego tygodnia wyszło na ulice największych miast Brazylii, począwszy od południowych stanów (jak Santa Catarina), środkowych (jak Mato Grosso i Goiás), a skończywszy na północnych stanach Bahia i Pará oraz wielu innych. Na piątek 13 marca br. przewidziano największe manifestacje, które mają zablokować główne drogi dojazdowe. Koniec protestów, jak podają koordynatorzy akcji, przewidziany jest na koniec tego miesiąca.

Oprócz manifestacji, od początku marca protestujący okupują także publiczne budynki i posiadłości właścicieli ziemskich. Pracownicy rolni próbują także zwrócić uwagę rządu na nowe ekologiczne rozwiązania w rolnictwie, które mogą być realizowane bez wpływów obcego kapitału. Kwestia kobiet w rolnictwie jest również ważna, ponieważ jak twierdzi jedna z koordynatorek MST Kelli Mafort, są one najbardziej poszkodowane ze względu na brak dostępu do ziemi i surowców naturalnych.

Źródła :

MST Landless March to Protest Brazil’s Agribusiness Model

http://oglobo.globo.com/brasil/mst-intensifica-protestos-por-reforma-agraria-em-21-estados-15565528

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *