Dwa dni temu, w środę 18 marca br., Zgromadzenie Ogólne Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) wybrało na stanowisko Sekretarza Generalnego Luisa Almagro. Urugwajski były minister spraw zagranicznych obiecał krajom członkowskim “przywrócenie praworządności” w organizacji, której działania są szeroko kwestionowane w Ameryce Łacińskiej.
“Ameryka była podzielona przez długi czas… zbyt długi czas. Myślę, że nadszedł moment, w którym należy skończyć z tym niepotrzebnym rozdrobnieniem” – powiedział nowy Sekretarz Generalny. Wydaje się, że opinię te podziela większość rządów regionu, gdyż Almagro został wybrany jednomyślnie przy zaledwie jednym wstrzymaniu się od głosu. Nie miał też żadnego konkurenta, dzięki wycofaniu się z wyścigu o fotel Sekretarza byłego wiceprezydenta Gwatemali, Eduardo Steina i sędziego Międzyamerykańskiego Trybunału Praw Człowieka, Peruwiańczyka Diego Garcíi Sayána.
Kandydaturze swojego rodaka poparcia udzielił w lipcu ubiegłego roku były prezydent Urugwaju, José Mujica. “Myślę, że Urugwaj i minister Almagro mają już ugruntowany wizerunek i pozycję, które dobrze przysłużą się OPA, aby pobudzić ją do działania i zachować jej podstawowe filary, którymi są prawa człowieka, rozwój, wielowymiarowe bezpieczeństwo i demokracja” – stwierdził Milton Romani, stały przedstawiciel Urugwaju przy organizacji. Jednym z argumentów przemawiających za kandydaturą Almagro był też dialog i poparcie dla polityki Urugwaju wśród państw regionu.
Luis Almagro obejmie swój urząd w dniu 26 maja br. po zakończeniu kadencji Chilijczyka José Miguela Insulzy. Nie można zaprzeczyć, że aktualnie OPA znajduje się w dość trudnym położeniu – do problemów finansowych dochodzą aktualne kryzysy i niepokoje w państwach członkowskich (Wenezuela, Argentyna, Brazylia), a także fakt istnienia kilku organizacji regionalnych o podobnych kompetencjach co OPA (Celac, Unasur). Czy Almagro stać na przezwyciężenie tych trudności i dokonać tego, co nie udało się jego poprzednikom? Nowy Sekretarz Generalny obiecał członkom organizacji wzmocnienie dialogu politycznego w podstawowych sferach działań OPA, postawił przed sobą również kilka wyraźnie określonych celów:
- bezpieczeństwo publiczne,
- edukacja,
- zapobieganie konfliktom społecznym i katastrofom naturalnym,
- integracja z Karaibami.
Ważną kwestią pozostała także obecność Kuby na zbliżającym się Szczycie Ameryk, który odbędzie się w kwietniu br. w Panamie. Według Almagro pozwoli ona na zjednoczenie obu Ameryk i rozmowy w pełnym gronie, a nie, jak dotąd, z pominięciem Kuby (obecnie OPA liczy 34 członków). Choć podczas swojego przemówienia nie odniósł się do Wenezueli, podczas konferencji prasowej podtrzymał swoją wcześniejszą opinię – OPA powinno aktywnie wspomóc rozwiązanie konfliktu z USA i wyjaśnić wszelkie nieporozumienia pomiędzy organizacją i rządem w Caracas. Almagro wspomniał też o przemianie, którą przeszedł podczas miesięcy spędzonych w drodze podczas ogólnoamerykańskiej kampanii wyborczej. “Jestem mniej lokalny i bardziej amerykański” – powiedział.
Kim jednak jest Luis Almagro? Przez ostatnie 5 lat pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych Urugwaju, wcześniej przez 3 lata był ambasadorem Urugwaju w Chinach (2007-2010). W 1998 roku został mianowany stałym przedstawicielem Urugwaju przy Unesco. W latach 1991-1996 odpowiadał za kwestie handlowe jako pierwszy sekretarz w urugwajskiej ambasadzie w Iranie. Z wykształcenia prawnik, należy do partii Szeroki Front – w 2014 roku z jej ramienia został obrany senatorem na lata 2015-2020. Przez wielu uważany jest za pragmatycznego i elokwentnego negocjatora, o czym świadczyć może wzrost prestiżu Urugwaju w trakcie ostatnich pięciu lat. Zaoferował również swoje usługi jako mediator we wznowieniu dialogu na linii USA-Kuba oraz wyróżnił się podczas rozmów USA-Urugwaj na temat byłych więźniów Guantanamo, którzy ostatecznie znaleźli schronienie właśnie na urugwajskiej ziemi. Wśród jego zasług można wymienić również prowadzenie negocjacji dotyczących przyjęcia uchodźców z Syrii.
Prywatnie nowy Sekretarz Generalny jest nazywany przez przyjaciół “Niedźwiedziem” (“El Oso”). Wiadomo tez, że kibicuje Club Nacional de Football z Montevideo. Jego żoną jest Marianne Birkholtz, pracująca w dyplomacji RPA.
Źródła:
http://www.telesurtv.net/news/Conoce-a-Luis-Almagro-el-nuevo-Secretario-General-de-la-OEA-20150318-0040.html
http://www.eltiempo.com/mundo/latinoamerica/luis-almagro-nuevo-secretario-general-de-la-oea/15419976