Urugwaj: Marihuana dostępna w aptekach od lipca

Od połowy lipca br. w wybranych urugwajskich aptekach rusza sprzedaż marihuany.

Kupić ją będzie mógł każdy, kto, począwszy od 2 maja br., zarejestruje się jako użytkownik poprzez sieć placówek pocztowych, pozwalając przy tym zeskanować swoje linie papilarne. Do tej pory do programu przystąpiło 16 aptek, jednak władze Krajowej Rady ds. Narkotyków (Junta Nacional de Drogas) oczekują, że przed rozpoczęciem sprzedaży będzie ich „przynajmniej 30”.

Każdy użytkownik marihuany będzie miał prawo do zakupu maksymalnie 10 gramów tygodniowo i 40 gramów miesięcznie. Augusto Vitale, sekretarz Rady, oświadczył na konferencji, że cena będzie wynosić 1,30 dolara za gram. W pierwszym etapie do aptek rozdysponowane zostanie 400 kg używki.

2 maja br. rozpocznie się również kampania dotycząca potencjalnych zagrożeń wynikających z użytkowania marihuany, a także środków ostrożności oraz wymagań w kwestii możliwości jej zakupu i to nie tylko do celów medycznych, lecz także rekreacyjnych.

Nad ustawą, która zezwala na sprzedaż marihuany w aptekach, głosowano pod koniec 2013 roku, jednak wprowadzenie jej w życie zajęło ponad trzy lata. Wcześniej nie karano za korzystanie z tej używki, ale produkcja i sprzedaż były nielegalne. Za sprawą ustawy możliwe będą: uprawa w warunkach domowych na własny użytek, zakładanie klubów dla użytkowników marihuany i członkostwo w nich (dla 15–45 osób) oraz właśnie zakup narkotyku u farmaceuty.

Źródła:

http://www.lanacion.com.ar/2005852-uruguay-en-julio-comenzara-la-venta-de-marihuana-al-publico-en-farmacias

http://www.lanacion.com.ar/2006007-la-venta-de-marihuana-en-uruguay-empieza-en-julio

http://cnnespanol.cnn.com/2017/04/06/farmacias-venderan-marihuana-en-uruguay-a-partir-de-julio/#0

http://www.elpais.com.uy/informacion/julio-comenzara-venta-marihuana-farmacias.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *