Urugwaj: legalizacja marihuany narusza postanowienia umów międzynarodowych

Organizacja Narodów Zjednoczonych wyraziła zaniepokojenie proponowanym przez władze Urugwaju projektem ustawy legalizującej produkcję i sprzedaż marihuany. Ubolewa również z powodu nieobecności urugwajskiego przedstawiciela na posiedzeniu dotyczącym spełniania przez państwo wymogów Międzynarodowych Traktatów o Kontroli Środków Odurzających.

Organ ONZ nadzorujący przestrzeganie umów międzynarodowych dotyczących narkotyków ostrzegł we wtorek urugwajskie władze, że ustawa legalizująca produkcję, sprzedaż i konsumpcję marihuany narusza postanowienia traktatów międzynarodowych, których państwo jest sygnatariuszem.

Uchwalenie rozpatrywanej wciąż przez senat ustawy „naruszyłoby postanowienia jednolitej konwencji o środkach odurzających z 1961 r.” – zauważył Raymond Yans,  przewodniczący Międzynarodowego Organu Kontroli Środków Odurzających (INCB) działającego w ramach ONZ.

Belgijski ekspert INCB powiedział, że rośliny konopi są poddawane testom w związku z ich potencjalnymi właściwościami uzależniającymi. Ostrzegł również, że możliwa legalizacja marihuany – oprócz pogwałcenia traktatów międzynarodowych – odbije się na zdrowiu publicznym, szczególnie wśród ludzi młodych. Tym samym Yans wyraził nadzieję, że rząd Urugwaju zdecyduje się na jak najszybsze wznowienie dialogu z INCB, zanim ustawa wejdzie w życie.

Popierana przez prezydenta José Mujikę ustawa ma zalegalizować uprawę i sprzedaż marihuany oraz ustanowić specjalny organ wydający pozwolenia na jej hodowlę oraz kontrolujący produkcję i handel substancją. Zgodnie z założeniami ustawy, zarejestrowani konsumenci będą mogli kupować w specjalnych aptekach do 40 gramów marihuany na miesiąc lub uprawiać maksymalnie 6 krzewów konopi indyjskich, z których wyprodukować będzie można do 480 gramów marihuany.

Źródło:

http://www.americaeconomia.com/node/105357

0 thoughts on “Urugwaj: legalizacja marihuany narusza postanowienia umów międzynarodowych”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *