Elena Poniatowska uhonorowana nagrodą Cervantesa

Meksykańska pisarka Elena Poniatowska została dziś uhonorowana nagrodą Cervantesa, nazywaną często hiszpańskim odpowiednikiem Nobla w dziedzinie literatury. Przyznawane od 1975 roku wyróżnienie trafia do autorów, których twórczość wniosła znaczący wkład w rozwój literatury hiszpańskojęzycznej.

Image
Foto: pl.wikipedia.org

Tegoroczna laureatka, Elena Poniatowska, znana jest nie tylko jako autorka powieści, ale również dziennikarka i działaczka społeczna. Urodziła się w 1932 roku w Paryżu. Kiedy miała 10 lat, a Europa była pogrążona w wojnie, wraz z matką i rodzeństwem opuściła Francję. Celem emigracji rodziny małej Eleny stał się Meksyk, którego obywatelstwo pisarka przyjęła w wieku 37 lat. Swojsko brzmiące nazwisko autorki nie jest przypadkiem – jej ojciec był praprawnukiem bratanka polskiego króla, a najbliżsi nazywali Poniatowską „czerwoną księżniczką“.

Swoją karierę „księżniczka” rozpoczęła jako dziennikarka w piśmie Excélsior, w którym regularnie publikowała wywiady doskonale odzwierciedlające realia życia w Meksyku lat pięćdziesiątych. Od 1954 roku, z chwilą wydania pierwszej powieść Poniatowskiej – Lilus Kikus, autorka postanowiła na stałe połączyć działalność dziennikarską z twórczością literacką. Od tamtej pory spod jej pióra wyszły również takie formy jak: sztuki teatralne, reportaże, eseje i kroniki.

Przeprowadzając jeden z wywiadów w 1959 roku Poniatowska poznała swojego przyszłego męża, meksykańskiego astrofizyka Guillermo Haro, z którym wzięła ślub dziewięć lat później. Jednak rok 1968 był dla pisarki (i całego Meksyku) przełomowy przede wszystkim z uwagi na wydarzenia nocy Tlatelolco. Krwawe stłumienie demonstracji studentów na Placu Trzech Kultur w mieście Meksyk jest tematem jej najsłynniejszej książki La noche de Tlatelolco: testimonios de historia oral, uhonorowanej nagrodą Xaviera Villaurrutia, której przyjęcia Poniatowska odmówiła.

Twórczość autorki doceniana jest od lat, a wśród wielu przyznanych jej wyróżnień wymienić można na przykład meksykańską nagrodę dla najlepszego dziennikarza, którą otrzymała w 1978 roku jako pierwsza kobieta. Została również uhonorowana tytułem doktora honoris causa Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego w Meksyku, Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, Uniwersytetu Florydy, Uniwersytetu Puerto Rico i National Hispanic University w Kalifornii. W 2007 roku władze meksykańskiej stolicy w dowód uznania za ogromny talent i ambicje literackie, postanowiły nazwać finansowaną przez miasto nagrodę za najlepszą powieść Nagrodą Iberoamerykańską im. Eleny Poniatowskiej.

Na język polski przetłumaczono tylko dwie książki autorki: Do sępów pójdę oraz Kochany Diego, całuję Cię. Quiela.

Źródła:

http://cultura.elpais.com/cultura/2013/11/19/actualidad/1384867881_975442.html

http://www.vanguardia.com.mx/elenaponiatowskalaprincesaroja-1878301.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *