Uratuj uchodźców – podpisz petycję!

Na popularnej stronie change.org pojawiła się petycja dotycząca przyjęcia przez Meksyk 10 tysięcy uchodźców z Syrii.

Petycja jest inicjatywą Nelsona Olavarriety, prawnika pochodzenia wenezuelskiego. Olavarrieta ukończył studia w Meksyku i Nowym Jorku, a obecnie mieszka w Teksasie. W swojej petycji adwokat zauważa, że Meksyk cieszy się długą tradycją udzielania azylu uchodźcom, odkąd w latach 30 XX. wieku udzielał go Hiszpanom uciekającym przed wojną domową. ”Meksyk to jedna z 15 najpotężniejszych gospodarek świata” – zaznacza Olavarrieta. Zgodnie z petycją ”do Meksyku powinno zostać przetransportowanych 10 tysięcy uchodźców, którym należy udzielić pomocy odpowiednio do możliwości ekonomicznych, z poszanowaniem jedności rodziny”. Inicjatywa cieszy się poparciem grupy senatorów, a także pisarza Leóna Krauzego.

W maju bieżącego roku, ówczesny Minister Spraw Zagranicznych, José Antonio Meade, odwiedził obozy uchodźców na wschodzie Libanu i obiecał wsparcie dla projektów mających na celu poprawę życia w takich ośrodkach. Meksyk już wówczas posiadał projekt pomocy dla uchodźców syryjskich znajdujących się w obozach na Bliskim Wschodzie. Projekt ten opiera się na czterech programach: szkoła bez agresji, ośrodki rekreacyjne wspierające spójność społeczną, wsparcie zdrowotne i edukacja techniczna. Według danych z maja 2015 roku w Libanie znajdowało się wówczas co najmniej 1 100 000 uchodźców z Syrii.

argentina refugiado
Źródło: http://www.losandes.com.ar/

Meksyk jest kolejnym państwem Ameryki Łacińskiej, które być może przyjmie syryjskich uchodźców. Pierwszym krajem, który otworzył granice dla Syryjczyków był Urugwaj, gdzie  w ubiegłym roku osiedliło się 120 osób z Bliskiego Wschodu. Program pomocy zakładał przyjęcie kolejnych imigrantów w tym roku, jednakże obecnie rząd dokonuje przeglądu projektu, który spotkał się z dużą krytyką opozycji. José Mujica, ówczesny prezydent państwa i promotor programu, odpowiedział, że przyjęcie uchodźców nie jest wydatkiem, a inwestycją, ponieważ ”rodziny, które osiedlą się w Urugwaju będą pracować i płacić podatki, wydawać pieniądze i powodować wzrost gospodarczy”.

Brazylia w ciągu ostatnich dwóch lat przyjęła ponad 1800 osób uciekających przed konfliktem na Bliskim Wschodzie. Większość z nich mieszka obecnie w São Paulo. Marcelo Haydu, założyciel organizacji pozarządowej Adus, która pomaga przybyłym uchodźcom, wskazuje, że największym problemem jest brak ośrodków, schronisk czy pomocy przy znajdowaniu pracy. Uznaje się, że oprócz osób uznanych za uchodźców do Brazylii dostało się około 4 tysięcy Syryjczyków.

refugiados mexico
Źródło: http://www.informador.com.mx/

Także Argentyna otwiera granice dla tych, którzy uciekają przed wojną. W ubiegłym roku została przyjęta ustawa ułatwiająca otrzymanie ”wizy humanitarnej” na dwa lata. Dotyczy to uchodźców z Syrii oraz Palestyny, którzy mogą wystąpić o wizę w każdym konsulacie Argentyny, gdzie po rozmowie z konsulem bądź innym urzędnikiem będą mogli uzyskać odpowiednie dokumenty, które pozwolą im na wjazd na teren Argentyny. Do tej pory z pomocy skorzystało ponad sto osób; według innych źródeł – ponad 300 rodzin.

Petycja do Ministra Spraw Zagranicznych Meksyku: https://www.change.org/p/que-m%C3%A9xico-reciba-10-000-refugiados-de-siria?just_created=true

Źródła: http://www.informador.com.mx/mexico/2015/612714/6/lanzan-peticion-para-traer-refugiados-sirios-a-mexico.htm

México reitera su apoyo a los refugiados sirios en el Líbano

http://mundo.sputniknews.com/americalatina/20150314/1035358608.html

http://actualidad.rt.com/actualidad/185019-argentina-recibir-refugiados-sirios

http://www.elobservador.com.uy/que-hacen-los-paises-latinoamericanos-los-refugiados-sirios-n674824

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *