UNICEF: 21 milionów meksykańskich dzieci doświadcza przemocy

Według Isabel Crowley, przedstawicielki UNICEF w Meksyku, połowa nieletnich żyjących w tym kraju styka się z różnymi formami przemocy.

Foto: vanguardia.com.mx
Foto: vanguardia.com.mx

Temat został poruszony na spotkaniu dotyczącym współpracy UNICEF z Narodową Radą ds. Zapobiegania Dyskryminacji (Conapred). Ricardo Bucio Mújica, przedstawiciel Conapred-u, oświadczył, że w ciągu minionych 18 lat nieletni urodzeni w Meksyku dorastali w atmosferze pełnej przemocy. Jak ostrzegał, „istnieje niebezpieczeństwo, że ich relacja z przemocą zmieni się w formę socjalizacji”. Bucio w swej wypowiedzi podkreślił potrzebę walki z tym zjawiskiem i edukowania dzieci do życia w pokoju.

Ponadto przedstawiciel Rady zaznaczył, że nieletni doświadczają przemocy w sposób odmienny niż osoby dorosłe. Obserwują ją w grach komputerowych i telewizji. Przyzwyczajają się do niej w szkole, na ulicy, często również w domu. Bucio wyraził przekonanie, że każde dziecko ma prawo do życia w bezpiecznym otoczeniu. Zapewnienie spokojnego dzieciństwa jest jednak szczególnie trudne w sytuacji upowszechnienia przestępczości zorganizowanej, z jaką borykają się Meksykanie. Warunki te stoją na przeszkodzie harmonijnemu i normalnemu rozwojowi młodego człowieka.

Jak zapewniła Isabel Crowley, reprezentantka UNICEF: „Chcemy dla Meksyku kultury pokoju, w ramach której wszyscy, a zwłaszcza dzieci, mogą żyć w spokoju, rozwijać w pełni swój potencjał, być szczęśliwi… mogą być dziećmi”. Crowley poinformowała, że ponad połowa wszystkich nieletnich Meksykanów doświadcza w życiu codziennym przemocy. Wyraziła także nadzieję, że dzięki ustawie o prawach dzieci i nastolatków uporządkowane zostaną dane dotyczące sytuacji nieletnich w Meksyku.

Współpraca Narodowej Rady ds. Zapobiegania Dyskryminacji z UNICEF ma na celu ochronę i gwarancję praw nieletnich. Organizacje oferują techniczne wsparcie w procesie tworzenia w państwie spójnego systemu praw przysługujących tej części społeczeństwa. Ważnym elementem współpracy jest także plan powiązania Ureportu, internetowej platformy pozwalającej młodzieży wymieniać informacje i opinie, z kampanią „#SinTags, dyskryminacja nas nie definiuje”. Celem inicjatywy ma być zaznajamianie społeczeństwa z problematyką mowy nienawiści i dyskryminacji oraz opracowywanie danych dotyczących dzieci afromeksykańskich.

Źródło: http://americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/en-situacion-de-violencia-21-millones-de-ninos-en-mexico

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *