Koniec kryzysu w relacjach pomiędzy Peru a Chile

Poważny kryzys w relacjach pomiędzy Peru a Chile, wywołany wiadomością o trójce podoficerów przekazujących do Chile tajne informacje, wydaje się być zakończony.

Prezydent Peru, Ollanta Humala, w swojej odezwie do narodu poinformował, że państwo doczekało się stosownego zadośćuczynienia ze strony sąsiada. Chile przyznało się do podejmowania działań szpiegowskich i złożyło przeprosiny. Humala podkreślił, że rozwiązanie jest owocem stanowczej polityki jego rządu i konflikt uważa za zakończony.

Teraz, wedle słów Humali, państwa powinny skupić się na wprowadzeniu aktywnej polityki, mającej na celu budowanie wzajemnego zaufania, zarówno na poziomie rządu, jak i społeczeństwa. Pierwszym krokiem ku naprawieniu relacji, ma być powrót do Chile peruwiańskiego ambasadora, który wycofany został po ujawnieniu afery.

Jedną z konsekwencji przedłużającego się konfliktu pomiędzy państwami, była rezygnacja ze stanowiska peruwiańskiego ministra spraw zagranicznych, Gonzala Gutiérreza. Przyczyną miał być brak zgody między politykiem a nowym premierem Peru, Pedrem Cateriano. Polityków różniły poglądy na wiele kwestii międzynarodowych, przede wszystkim na sprawę konfliktu z Chile. Gutiérrez był orędownikiem wyciszenia sporu, ostrzegając przed możliwymi konsekwencjami – osłabieniem relacji z sąsiadem, który jest jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Peru.

Źródła:

http://larazon.pe/politica/22627-chile-pide-disculpas-al-peru-por-espionaje.html/

http://elcomercio.pe/politica/gobierno/humala-chile-ofrecio-satisfacciones-peru-espionaje-noticia-1807365

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *