Trzęsienie ziemi w Portoryko

Trzęsienie ziemi o sile 6,5 stopnia w skali Richtera nawiedziło w poniedziałek północną część Portoryko. Wstrząsy sejsmiczne wygenerowane zostały niecałe 100 km od stolicy San Juan, lecz ze względu na siłę odczuwalne były również na terenie całego kraju oraz na sąsiadującej wyspie Haiti.

Epicentrum wstrząsów zarejestrowano na głębokości 28,5 km p.p.m. na Morzu Karaibskim, mimo to wykluczono możliwość zagrożenia tsunami. Portorykańskie władze apelowały o zachowanie spokoju i przygotowanie się na wstrząsy wtórne, których prawdopodobieństwo wystąpienia określono jako bardzo duże. Straty oszacowano na stosunkowo niewielkie, nie ma również informacji na temat ewentualnych rannych.

Jak twierdzą eksperci, wstrząsy sejsmiczne, które dotknęły Portoryko zostały wygenerowane przy północnej granicy płyty karaibskiej, tej samej, która była odpowiedzialna za dramatyczne trzęsienie ziemi na Haiti w 2010 roku.

Źródła:

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2014/01/140112.shtml

http://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/sismo-de-64-grados-richter-en-puerto-rico-afecta-al-este-de-r-dominicana

0 thoughts on “Trzęsienie ziemi w Portoryko”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *