Na Białorusi powstanie park im. Hugo Cháveza i musical o jego życiu

Nie tylko w Wenezueli upamiętnia się życie i prezydenturę Hugo Cháveza. W sobotę jego imieniem nazwano park w stolicy Białorusi, Mińsku. Burmistrz tego miasta, Nikolai Ladutko, zaproponował też nadanie imienia wenezuelskiego przywódcy jednej z ulic, którą przejeżdżał Chávez podczas swoich wizyt na Białorusi.

Zmarły w marcu 2013 roku prezydent Wenezueli odwiedził Białoruś pięć razy, co pozwoliło na wzmocnienie współpracy bilateralnej i zbudowanie przyjaźni pomiędzy przywódcami obu krajów. W wyniku rozmów powstały wspólne przedsiębiorstwa, a wymiana handlowa przekroczyła w 2012 roku aż 500 milionów dolarów. W listopadzie ubiegłego roku doszło również do ustalenia nowych sfer współpracy, między innymi w nauce, przemyśle motoryzacyjnym, edukacji i budownictwie.

“Współpracujemy od rolnictwa po kosmos” – powiedział wicepremier Białorusi, Vladimir Semashko.

Co ciekawe, ogłoszono także rozpoczęcie prac nad wspólnym projektem wenezuelskich i białoruskich muzyków, którzy wystawią hiszpańskojęzyczny musical o życiu Cháveza. Sztuka będzie nosiła nazwę “Ku pamięci Hugo Cháveza” i na deski teatrów w Mińsku (a później Caracas) ma trafić już tego lata. Muzyka zostanie skomponowana przez Gerardo Estradę, pierwszego sekretarza wenezuelskiej ambasady na Białorusi.

Sam Chávez dość często sięgał po mikrofon lub gitarę, przerywając w ten sposób swoje przemówienia. Podczas politycznych wieców lub na antenie w trakcie swojego cotygodniowego programu wykonywał tradycyjną muzykę wenezuelską. W 2009 roku odśpiewał wers z piosenki “Meeting with Angels”, autorstwa Silvio Rodrígueza, kubańskiego rewolucjonisty. Stało się to po godzinnym apelu prezydenta do Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Foto: ibtimes.com
Foto: ibtimes.com

To właśnie stanowcza antyimperialna retoryka Cháveza oraz jego melodramatyczny styl wypowiedzi pomogły mu zdobyć uznanie i przyjaźń ze strony prezydenta Białorusi, Aleksandra Łukaszenki, który określał wenezuelskiego przywódcę “swoim bratem”.

Źródła:

http://www.rferl.org/content/belarus-veneuzuela-musical-chavez/25229008.html

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2014/01/140111.shtml

http://www.vermelho.org.br/noticia.php?id_noticia=233474&id_secao=7

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *