Trzęsienia ziemi w Salwadorze, Chile i na Kubie

Przełom roku 2013/2014 nie należy do spokojnych w regionie Ameryki Łacińskiej i Karaibów. W ciągu ostatnich 2 tygodni zaobserwowano wstrząsy w Salwadorze, Chile i na Kubie.

W dniu 21 grudnia 2013 roku ziemia zatrzęsła się w prowincjach Granma i Santiago na wschodzie Kuby. Wstrząsy o sile 4,3 stopnia w skali Richtera nie spowodowały strat materialnych, nie zanotowano też żadnych ofiar śmiertelnych. W trakcie roku na Kubie obserwuje się od 20 do 50 wstrząsów o różnej sile – zazwyczaj we wschodniej części wyspy.

Trzęsienie ziemi dotknęło także północ Chile. Do wstrząsów o sile 5,3 stopnia (według danych z USA – 5,9 stopnia) w skali Richtera doszło w nocy w piątek 3 stycznia br. Nie odnotowano rannych ani poważnych zniszczeń. Chilijscy hydrografowie poinformowali jednak, że trzęsienie może doprowadzić do powstania fal tsunami u wybrzeży chilijskich.

Dzisiaj rano, 4 stycznia br., zachodnie wybrzeża Salwadoru doświadczyły wstrząsów o sile 4,6 stopnia w skali Richtera. Podobnie jak w uprzednio opisanych przypadkach, nie zanotowano strat materialnych ani ofiar w ludziach.

Trzęsienia ziemi są częstym zjawiskiem w regionie Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Tereny sejsmiczne znajdują się głównie na zachodzie Ameryki Południowej, w Andach oraz u styku płyt południowoamerykańskiej i karaibskiej.

Źródła:

http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/mundo/un-terremoto-de-5-3-grados-afecta-el-norte-de-chil.aspx

http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/mundo/sismo-de-4-3-grados-se-registro-en-cuba.aspx

http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/mundo/un-sismo-de-magnitud-4-6-sacude-el-pacifico-salvad.aspx

One thought on “Trzęsienia ziemi w Salwadorze, Chile i na Kubie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *