Tajemnicze zniknięcie prezydenta Nikaragui

Dopiero po dziesięciu dniach od zniknięcia, prezydent Nikaragui z ramienia partii sandinistów Daniel Ortega pojawił się publicznie na lotnisku w Managui, aby powitać nowo wybranego kardynała, Leopoldo Brenesa. Podczas nieobecności Ortegi wiele osób sugerowało jego śmierć lub poważną chorobę, gdyż nie wziął udział w rocznicy powstania ludu Monimbó, w którym 36 lat temu zginął jego brat oraz odwołał spotkanie z prezydentem Ekwadoru, Rafaelem Correą.

W 2011 roku dziennik La prensa de Nicaragua opublikował informację, iż Ortega co roku udaje się na Kubę w celu konsultacji medycznych, po zawale serca, którego doznał w 1994 roku w Hawanie podczas spotkania przywódców państw latynoamerykańskich. Z kolei niektórzy członkowie partii sandinistów uważają, że podobnie jak Hugo Chávez, Ortega cierpi na nowotwór i na Kubie przechodzi chemioterapie, przez co nie może przebywać na słońcu i wszystkie jego wystąpienia planowane są na wieczór.

Administracja Ortegi nie podała żadnych przyczyn, które miałyby utrudnić nikaraguańskiemu prezydentowi pełnienie swoich funkcji publicznych, nie zdradziła też, gdzie przebywał przez ostatnie dziesięć dni. Komentarza w tej sprawie odmówiła również pierwsza dama, Rosario Murillo.

Źródła:

http://www.teletica.com/Noticias/44915-Prensa-Nicaragua-dice-que-Ortega-tiene-nueve-dias-de-no-aparecer-en-publico.note.aspx

http://www.bbc.com/news/world-latin-america-26432867

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *