Honduras: nowe prawo zezwala na zestrzeliwanie podejrzanych samolotów

W Hondurasie weszło w życie nowe prawo, według którego dozwolone jest zestrzeliwanie samolotów przelatujących nad terenem kraju, jeśli istnieje podejrzenie, że transportują narkotyki.

Ustawa została przegłosowana w Parlamencie w styczniu tego roku i zabrania przelotu samolotom, które nie zarejestrowały się między 18:00 i 6:00 czasu lokalnego. Zakaz dotyczy obszaru karaibskich departamentów Gracias a Dios i Colón, a także okręgu Olancho na wschodzie kraju.

Maszyny, które nie zarejestrują swojego przelotu bądź będą kontynuować lot po odmowie uzyskania potrzebnego zezwolenia, poddane zostaną „stopniowemu użyciu siły”, jeśli inne środki perswazji nie poskutkują.

Minister obrony Samuel Reyes podkreślił, że to samo prawo stosowane w sąsiednich krajach, gdzie również działają przemytnicy narkotyków, dało już pozytywne rezultaty, gdyż liczba niepożądanych przelotów zmniejszyła się.

Dowódca Sił Powietrznych, Jorge Alberto Jiménez López, poinformował, że w celu lepszej kontroli nad przestrzenią powietrzną do Hondurasu przywiezione zostaną radary wyprodukowane w Izraelu i sfinansowane całkowicie przez państwo.

Na temat nowej ustawy wypowiedział się również sekretarz stanu USA ds. walki z narkotykami oraz bezpieczeństwa. W swoim przemówieniu z lutego tego roku przyznał, że każdy kraj ma swoje prawo, ale „nikt nie chce widzieć zestrzelonych samolotów niewinnych ludzi”, więc pomyłki w tej kwestii po prostu nie mogą się zdarzyć.

Źródło: http://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/en-vigor-ley-hondurena-para-derribo-de-avionetas-sospechosas-traficar-dro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *