Kto tęskni za Chávezem? I rocznica śmierci „El Comandante”

Foto: ubnoticias.com
Foto: ubnoticias.com

Dziś mija dokładnie rok od śmierci Hugo Cháveza, prezydenta Wenezueli i przywódcy rewolucji boliwariańskiej. W Caracas, pomimo trwających od tygodni protestów, odbędzie się wiele ceremonii ku czci „El Comandante”. 

Po godzinie 11 czasu miejscowego rozpoczęła się defilada o charakterze cywilno-wojskowym. Na uroczystości obecny jest prezydent Wenezueli, Nicolás Maduro. Kolejnym punktem obchodów jest salwa honorowa o godzinie 16:25 w Cuartel de la Montaña 4-F i odegranie hymnu narodowego Zespół Marszowy, należący do Brygady Prezydenckiej Gwardii Honorowej. O godzinie 16:50 odbędzie się odczytanie odezwy przez prezydentów innych krajów regionu. Dziesięć minut później rozpocznie się oficjalna msza ekumeniczna za duszę „El Comandante”. O godzinie 21:00 obchody w dniu dzisiejszym zakończy telewizyjny pokaz filmu dokumentalnego „Mój przyjaciel Hugo” w reżyserii Olivera Stone’a.

Foto: hoyesnoticia.net
Foto: hoyesnoticia.net

W tym dniu wielu przywódców wspomina zmarłego prezydenta Wenezueli. Wśród nich znalazł się też prezydent Nicolás Maduro, który poprzez swoje konto na portalu Twitter przekazał swoje refleksje na temat Hugo Cháveza. „Przeniósł wyzwoliciela Simóna Bolívara do teraźnieszości i z jego pomocą odbudował unię cywilno-wojskową, aby zrealizować Rewolucję w XXI wieku” – napisał Maduro. Dodał też, że zmarły przywódca nie odszedł na zawsze, gdyż jego odbicie znajduje się w każdym – dziecku, żołnierzu, bracie, ojcu, ale przede wszystkim w ojczyźnie. Docenił też Cháveza za wierność wobec rewolucji i kraju.

Ku czci „El Comandante” odbyła się również msza ekumeniczna w kaplicy Jana Pawła II w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Wenezueli przy Stolicy Apostolskiej.

Grób Cháveza odwiedził też w dniu wczorajszym przywódca Kuby, Raúl Castro.

Wspomnienia i ciepłe słowa napłynęły również ze strony urugwajskiego prezydenta, José Mujiki, który był przyjacielem zmarłego. Powiedział, że:

Jak każdy ważny i wielki człowiek, zostawił po sobie pustkę, którą bardzo trudno wypełnić. Z punktu widzenia Urugwaju, był wielkim przyjacielem, który pomógł nam w każdy możliwy dla siebie sposób. Co więcej, otworzył (dla nas – przyp. aut.) rynek, który dla niektórych sektorów naszej gospodarki, jak mleczarstwo, nie ma sobie równych na świecie (…) Oprócz tego, że był prezydentem, uważam go za przyjaciela, który niejeden raz służył mi pomocą i dawał rady, ze swoim charakterem, energiczną osobowością i radością życia.

Według słów ministra spraw zagranicznych Argentyny, Héctora Timermana, praca wykonana przez „El Comandante” dała podwaliny pod zjednoczenie całego kontynentu, a jej najpełniejszym wyrazem jest CELAC, czyli Wspólnota Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Minister wyraził też żal, że nie szanuje się demokracji wenezuelskiej, czego dowodzi brak choćby jednego spokojnego dnia od czasu wyborów prezydenckich w 2013 roku.

Co ciekawe, do dzisiejszych wspomnień dołączyła też wypowiedź reżysera Olivera Stone’a, który oświadczył, że choć tęskni za zmarłym przywódcą Wenezueli, cieszy się, że pomimo śmierci jego dzieło jest kontynuowane. „Tęsknie za Hugo Chávezem, tęsknię za jego duchem i obecnością, gdy wchodził do pokoju, wiedziało się, że jest przywódcą” – powiedział Stone. Reżyser wyraził radość z tego, że lud Cháveza po jego śmierci potrafił żyć dalej i z jego dzieci stał się odbiciem jego samego. Stone zauważył też, że nie da się wytłumaczyć obecnej sytuacji w Wenezueli obywatelom USA, gdyż „nie rozumieją oni, że jest więcej demokracji w Wenezueli niż w Stanach Zjednoczonych”.

Foto: confirmado.com.ve
Foto: confirmado.com.ve

Źródła:

http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/politica/se-inicia-desfile-en-los-proceres-en-honor-a-chave.aspx

http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/politica/maduro-recuerda-a-chavez-a-un-ano-de-su-muerte.aspx

http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/politica/mujica-chavez-dejo-un-vacio-muy-dificil-de-llenar.aspx

http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/mundo/fotos—celebraron-misa-en-honor-a-chavez-en-el-va.aspx

http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/mundo/canciller-argentino-destaca-labor-de-chavez-en-la-.aspx

http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/chevere/espectaculos/oliver-stone-dice-que-extrana-a-hugo-chavez.aspx

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *