Szokujące wyznanie chilijskiego weterana

Chilijczycy są wstrząśnięci po tym, jak b. żołnierz na antenie przyznał się do popełnienia okrutnych zbrodni podczas dyktatury Augusta Pinocheta.

Guillermo Reyes Rammsy w minioną środę zadzwonił do stołecznego, popularnego radia Corazón FM w trakcie kącika miłosnego Charcotero Sentimental. Telefon na początku brzmiał jak historia niespełnionego romansu, ale przerodził się w relację z krwawych wydarzeń.

Rozstrzeliwaliśmy ich, a potem wysadzaliśmy w powietrze. Ciała były kompletnie rozczłonkowane, nic po nich nie zostawało. Przekonałem się, ile zła tkwi w człowieku, zabiłem ponad dziesięć osób. Moją specjalnością było strzelanie wyborowe. Za pierwszym razem płakałem, ale porucznik mówił mi: „Dobry z ciebie żołnierz, dobry, odważny jesteś”. A potem znowu pif paf. Za drugim razem już mi się podobało, dobrze się bawiłem.

Takie słowa usłyszał prowadzący program Roberto Artiagoitía, znany jako El Rumpy. Po niecodziennej audycji dziennikarz skomentował, że przyprawiło go o dreszcze niewzruszenie rozmówcy. Ten, kończąc wypowiedź, wytłumaczył swoje postępowanie twierdząc, że był do niego zmuszony, gdyż w przeciwnym razie sam straciłby życie.

Na skutek wyznania, Mario Carroza, sędzia nadzwyczajny zajmujący się sprawami praw człowieka zażądał od rozgłośni radiowej nagrania z audycji oraz danych rozmówcy. Służby namierzyły adres  mężczyzny, który podał się na antenie za „Alberta” i wydali rozkaz aresztowania. Do zatrzymania doszło w jego mieszkaniu w regionie Valparaíso. Podejrzany został następnie przewieziony do prokuratury, gdzie złożył zeznania. Sędzia Carroza wydał nakaz aresztu domowego i postawił dwa zarzuty dotyczące zabójstw, które miały miejsce w ośrodku dla więźniów politycznych w Pisagui. Śledczy podejrzewają, że mężczyzna może być winny w sumie co najmniej 18 zbrodni. Prokurator dodał jednak, że będzie miał na względzie współpracę oskarżonego z organami.

Według szacunków w Chile w latach 1973-1990 z przyczyn politycznych zginęło około 3000 osób. Kraj do tej pory próbuje rozliczyć byłych funkcjonariuszy ze zbrodni popełnionych podczas rządów Augusta Pinocheta.

Źródła:

http://www.lavanguardia.com/politica/20151211/30738874597/detienen-a-soldado-que-confeso-en-la-radio-crimenes-en-la-dictadura.html

http://www.infobae.com/2015/12/13/1776200-chile-detienen-un-ex-soldado-que-confeso-haber-asesinado-presos-politicos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *