Szefowa dyplomacji UE zabiera głos w sprawie Wenezueli

Szefowa dyplomacji Unii Europejskiej, Federica Mogherini, podczas przemówienia na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ wspomniała o aktualnej sytuacji w Wenezueli.

Zauważyła, że w przypadku tego kraju politycy powinni być pomysłowi i szukać nowych dróg do zakończenia konfliktu w momencie, kiedy te tradycyjne zaczynają zawodzić. Według niej dla Wenezueli bardzo istotne jest zatrzymanie eskalacji napięcia w kraju oraz nawiązanie nowej formy porozumienia możliwego do zaakceptowania przez wszystkie strony konfliktu. Wspomniała również, że Unia Europejska jest gotowa w każdej chwili udzielić pomocy i poprzeć każdą pożyteczną inicjatywę.

Jak do tej pory próby mediacji w sprawie wenezuelskiego kryzysu były podejmowane przez byłych prezydentów Leonela Fernandeza (Republika Dominikany), Martina Torrijosa (Panama) oraz byłego premiera Hiszpanii Jose Luisa Rodrigueza Zapatero.

Fernández, Torrijos i Rodríguez Zapatero wraz z byłym prezydentem Kolumbii Ernesto Samperem próbują wznowić dialog polityczny w Wenezueli, zerwany po tym jak w październiku ubiegłego roku opozycja oskarżyła rząd m.in. o niespełnianie obietnic.

Mogherini podkreśliła również, że zarówno w przypadku tego jak i innych kryzysów, Unia Europejska preferuje stosować „cichą, ale efektywną mediację” niż „melodramatyczne i zarazem nic nie znaczące przemówienia”.

Wystąpienie wysokiej przedstawicielki Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa traktowało nie tylko o sytuacji w Ameryce Łacińskiej, lecz także o wielu innych problemach na arenie międzynarodowej.

Źródła:

http://www.eleconomista.net/2017/05/09/la-ue-aboga-por-una-nueva-forma-de-mediacion-ante-la-crisis-en-venezuela

http://euroefe.euractiv.es/6315_latinoamerica/4525298_la-ue-aboga-por-una-nueva-forma-de-mediacion-ante-la-crisis-en-venezuela.html

http://www.elperiodico.com/es/noticias/internacional/aboga-por-una-nueva-forma-mediacion-ante-crisis-venezuela-6026775

http://red.diariocritico.com/noticia/1518445/venezuela/ue-aboga-por-una-nueva-forma-de-mediacion-ante-la-crisis-en-venezuela.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *