Latynoamerykańskie awokado podbija chiński rynek spożywczy

Moda na zdrową żywność opanowała już cały świat. Sklepy zaopatrywane są w coraz to wymyślniejsze i różnorodne produkty, natomiast lokale gastronomiczne w zawrotnym tempie urozmaicają swoje jadłospisy. Konsumenci coraz częściej szukają tzw. superfoodów, czyli naturalnej, nieprzetworzonej żywności bogatej w składniki odżywcze. Jeśli mowa o superfoodach, nie sposób pominąć awokado – latynoskiego owocu zdrowia.

Na zachodnim rynku konsumenckim awokado już od dłuższego czasu jest produktem bardzo pożądanym. Największymi latynoamerykańskimi producentami tego rozchwytywanego owocu jest Meksyk, Chile i Peru. Jak dowodzą statystyki, eksport awokado wzrasta w zaskakującym tempie. Tylko w 2012 r. z całej Ameryki Łacińskiej zostały wyeksportowane 154 tony awokado, podczas gdy zaledwie 4 lata później, w 2016 r., zostało sprzedane za granicę już 25 000 ton. Taki wynik oznacza zwiększenie eksportu o ok. 250% rocznie.

W ostatnich latach lista państw, do których latynoscy eksporterzy sprzedają awokado, poszerzyła się o Chiny. Przypuszcza się, że wzrost zainteresowania tym owocem w Państwie Środka jest spowodowany postępującą modą na naturalną, pełnowartościową żywność, a także szerzącą się wśród Chińczyków troską o zdrowie.

Wyraźny popyt na superfoody stawia nowe wyzwania koncernom gastronomicznym; stąd też, w zeszłym miesiącu w menu chińskiego KFC pojawiły się nowe pozycje: hamburgery z awokado i małe roladki z kurczaka i guacamole. Nowe propozycje w jadłospisie okazały się strzałem w dziesiątkę, co skróciło tym samym przewidywaną długość kampanii promującej edycję awokado w tej jednej z największych restauracji typu fastfood na świecie.

Popyt chińskich konsumentów bardzo wspomógł ekonomię Meksyku, gdyż to właśnie stamtąd pochodzi awokado wykorzystane w najnowszej kampanii Yum China –  koncernu, który obsługuje 5000 placówek KFC w Chinach. Meksyk sprzedaje awokado do Chin już od 2011 r. Wcześniej, przed modą na superfoody, był to owoc mało popularny w Państwie Środka. Obecnie, dzięki rosnącemu zainteresowaniu zdrowym trybem życia, awokado jest coraz bardziej poszukiwane przez chińskich konsumentów. Eksperci zapewniają, że aktualna moda na awokado w Chinach nie jest zjawiskiem krótkofalowym, przez co w najbliższych latach przewiduje się wzrost popytu na ten owoc.

Nie oznacza to jednak wyłączności Meksyku na handel awokado z Chinami. W ubiegłym roku największym eksporterem tego „super-owocu” do Chin było Chile, które łączy z Państwem Środka umowa o wolnym handlu.

Chile nie jest pod tym względem jedynym państwem w Ameryce Południowej uprzywilejowanym w kontaktach handlowych z Chinami. Peru również podpisało taką samą umowę z Państwem Środka i tak w ubiegłym miesiącu została sprzedana do Chin pierwsza partia peruwiańskiego awokado.

Bez względu na to, które z państw latynoamerykańskich wzbogaci się najbardziej dzięki tej nowej tendencji konsumenckiej w Państwie Środka, i tak najwięcej na tym zyska zdrowie samych Chińczyków. „To zjawisko dosyć szczególne, ale i zdrowe” – wypowiedział się na temat chińskiej mody na awokado Joey Wat, koordynator działań Yum China. Trudno się z nim nie zgodzić.

Źródło:

http://www.eleconomista.net/2017/05/02/mexico-chile-y-peru-aprovechan-el-nuevo-gusto-de-china-por-los-aguacates

Źródło zdjęcia:

https://commons.wikimedia.org/wiki/Persea_americana?uselang=pl#/media/File:Avocado-in-bowl.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *