Szef CICIG „persona non grata” w Gwatemali

https://commons.wikimedia.org/wiki/File%3AJimmy_Morales_(abril_de_2016).jpg

W niedzielę 27 sierpnia prezydent Gwatemali, Jimmy Morales, ogłosił „persona non grata” szefa Międzynarodowej Komisji Przeciwko Bezkarności w Gwatemali (CICIG), powołanej przez ONZ i nakazał natychmiastowe wydalenie go z kraju. Prezydent przekazał wiadomość za pomocą wideo umieszonego w sieci.

„Korzystając ze swoich uprawnień konstytucyjnych i zgodnie z art. 183 ust. C Konstytucji, ogłoszam persona non grata Ivana Velásqueza w charakterze komisarza CICIG i nakazuję mu natychmiastowe opuszczenie Republiki Gwatemali”

– powiedział prezydent.

Nakaz został ogłoszony dwa dni po tym, jak Velázquez i prokurator generalna Thelma Aldana złożyli wniosek do Sądu Najwyższego o zniesienie immunitetu prezydenta w celu przeprowadzenia dochodzenia w sprawie finansowania kampanii wyborczej z niedozwolonych źródeł. Partia Jimmy’ego Moralesa nie zgłosiła Najwyższemu Trybunałowi Wyborczemu (TSE) pochodzenia 6,7 miliona quetzali (ok. 3 mln złotych), z których sfinansowano kampanię w 2015 roku.

W sobotę 26 sierpnia br. około 2 tysięcy osób protestowało w stolicy kraju domagając się ustąpienia prezydenta oskarżonego o korupcję. Demonstrujący wrazili również poparcie dla Ivana Velázqueza krzycząc „Jimmy odchodzi, Iván zostaje”.

Według wideo, rozporządzenie zostało wydane w sobotę 26 sierpnia br. tuż po powrocie Moralesa z Nowego Jorku, gdzie prezentował swoją skargę na szefa CICIG przez Organizacją Narodów Zjednoczonych.

Międzynarodowa Komisja Przeciwko Bezkarności w Gwatemali (CICIG) została powołana do życia w 2006 roku na mocy porozumienia pokojowego z 1996 roku, które kończyło trwającą 36 lat wojnę domową. Komisja miała pomóc w dochodzeniu i ściganiu „przestępstw popełnionych przez członków nielegalnych instytucji bezpieczeństwa”. Iván Velázquez stoi na czele CICIG od 2013 roku.

Źródła:

http://www.prensalibre.com/guatemala/politica/jimmy-morales-declara-non-grato-a-ivan-velasquez

http://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-41067725

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *