Symboliczne połączenie Ameryki Łacińskiej i Europy

Hiszpańsko-brazylijskie konsorcjum położy na dnie Atlantyku w ramach projektu Ellalink ponad 10 tys. km światłowodu.

Kabel, który połączy Brazylię z Hiszpanią od 2019 r., symbolizuje także nierozerwalne związki Europy z Ameryką, co podkreślił podczas wizyty w São Paulo Mariano Rajoy, premier Hiszpanii. Światłowód zaplanowany został jako bezpośrednie połączenie między São Paulo a Madrytem.

Rozmieszczenie podwodnego kabla zaplanowano z pominięciem terytorium Stanów Zjednoczonych (przez które przebiega 8 z 9 dotychczasowych połączeń), ponieważ, jak zauważył Alfonso Gajate, prezes hiszpańskiej firmy Eulalink (tworzącej wraz z Telebrás konsorcjum na potrzeby projektu), Półwysep Iberyjski położony jest 60 km bliżej Fortalezy (płn.-wsch. Brazylii) niż Miami. Jak planują twórcy projektu, przebiegał on będzie za to z uwzględnieniem Madery, Wysp Kanaryjskich i Wysp Zielonego Przylądka.

Jak informuje Gajate, „kabel o maksymalnej przepustowości 72 TB/s stanowi 7 razy szybsze połączenie niż w ramach dotychczasowych rozwiązań integrujących Amerykę Łacińską z resztą świata”. Światłowód będzie dostępny dla wszystkich operatorów i, jak twierdzą obie strony, ma poprawić bezpieczeństwo przesyłu danych oraz przyczynić się do rozwoju sektora finansowego, jak i wymiany naukowej. Na ten moment nie podano jeszcze szacowanego kosztu inwestycji.

Źródła:

http://www.notimerica.com/economia/noticia-brasil-espana-estaran-unidos-cable-submarino-fibra-optica-2019-20170425115807.html

http://euroefe.euractiv.es/6315_latinoamerica/4491295_rajoy-el-proyecto-de-cable-submarino-espana-brasil-simbolo-de-union-entre-europa-y-america.html

http://politica.elpais.com/politica/2017/04/25/actualidad/1493085612_857382.html

http://www.ticbeat.com/tecnologias/un-nuevo-cable-submarino-unira-espana-y-brasil-para-evitar-el-espionaje-de-ee-uu/

Żródło zdjęcia głównego:

https://www.flickr.com/photos/alcatel-lucent/8288353172/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *