Pierwsza wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Meksyku

Dziś zakończyła się trzydniowa wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Meksyku. Było to historyczne wydarzenie, ponieważ nigdy wcześniej polski prezydent nie odwiedził tego północnoamerykańskiego kraju. Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy obfitowała zatem w wiele różnorodnych spotkań, wystąpień i konferencji.

Prezydent Andrzej Duda w Ambasadzie RP w Meksyku. Foto: mat. własne
Prezydent Andrzej Duda w Ambasadzie RP w Meksyku. Foto: Joanna Godzina

Pierwszym oficjalnym punktem wizyty prezydenta w Meksyku było spotkanie z Polonią w ambasadzie RP. Jej celem było wręczenie Krzyży Kawalerskiego Orderu Zasług Rzeczypospolitej Polskiej „za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury i historii, za działalność na rzecz środowiska polonijnego w Meksyku” – jak opisał to wydarzenie sam prezydent. Wręczenie orderu zaproponowano wielu wybitnym przedstawicielom w dziedzinie kultury i polityki, także konsulowi honorowemu, panu Albertowi Stebelskiemu-Orłowskiemu, który jednak odmówił przyjęcia odznaczenia w formie protestu przeciwko temu, co się dzieje obecnie w Polsce.

Warto zaznaczyć, że obecność prezydenta za granicą po raz kolejny wywołała bardzo skrajne emocje. Rodacy mieszkający w Meksyku także wyrazili swoje niezadowolenie wobec sytuacji politycznej panującej w Polsce. Przed ambasadą Polski zorganizowano protest, podczas którego rodacy rozczarowani rządami Prawa i Sprawiedliwości powiewali transparentami z hasłami wyrażającymi ich rozżalenie. Rozdawano ulotki skierowane do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą, aby dotrzymywał swoich obietnic wyborczych i przestrzegał polskiej konstytucji.

Demonstracja pod ambasadą RP w Meksyku. Foto: mat. własne
Demonstracja pod ambasadą RP w Meksyku. Foto: Iberoameryka.com

Najważniejszym politycznym punktem pobytu Andrzeja Dudy w Meksyku było spotkanie z prezydentem Meksyku Enriquem Peña Nieto i podpisanie deklaracji pt. „W kierunku partnerstwa strategicznego między Polską a Meksykiem”. Celem spotkania było wzmocnienie więzi gospodarczych i oświadczenie chęci umocnienia dialogu politycznego między państwami. Podpisane zostały przede wszystkim umowy gospodarcze, które mają rozszerzyć współpracę obu państw w dziedzinie ekonomii – m.in. we wspieraniu i kredytowaniu wzajemnych inwestycji. Meksyk jest jednym z pięciu państw pozaeuropejskich, z którymi Polska chce zacieśnić swoje relacje ekonomiczne. Postrzegany jest jako kraj, w którym ciągle rozwijający się rynek wewnętrzny ma ogromny potencjał dla polskich przedsiębiorstw. Obecnie obszarami, które najbardziej mogą skorzystać na takiej współpracy, są rynek samochodowy, meblarski oraz przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny.

Zawarte zostały też umowy dwustronne dotyczące programów rozwoju kultury, edukacji, turystyki, a także współpracy naukowej i technologicznej. Uzgodniono, że Polska udostępni swoją pomoc w celu zwalczania przestępczości zorganizowanej w Meksyku poprzez oferowanie szkoleń policyjnych w kraju. Obydwaj prezydenci uznali, że wzmocnienie relacji gospodarczych Polski i Meksyku jest kluczowe dla dalszego rozwoju relacji dwustronnych.

Ostatniego dnia wizyty prezydenta odbyło się Polsko-Meksykańskie Forum Ekonomiczne, podczas którego zaprezentowały się przedsiębiorstwa biznesowe obydwu państw. Andrzej Duda uczestniczył w nim, aby promować polskie firmy i wspierać rozwój biznesowy pomiędzy krajami. Odbyła się także inauguracja Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Meksyku, które będzie zajmować się wspomaganiem polskich przedsiębiorstw w rozwoju swoich marek na nowym rynku.

Podsumowując wizytę prezydenta Rzeczpospolitej Polski w Meksyku, można powiedzieć, że osiągnęła ona swój główny cel, jakim było wzmocnienie relacji gospodarczych i politycznych obydwu państw. Podpisanie wszelkich umów bilateralnych może mieć pozytywny wpływ na rozwój polskich przedsiębiorstw w tym kraju oraz na relacje polityczne Polski z Meksykiem. Pomimo jednak dobrych chęci, których wyrazem są wizyty, nie da ukryć się tego, jak rodacy mieszkający za granicą postrzegają Andrzeja Dudę jako prezydenta naszego kraju.

Źródło zdjęcia głównego: Iberoameryka.com

Źródła:

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/konsul-honorowy-w-meksyku-odmowil-przyjecia-odznaczenia-z-rak-andrzeja-dudy/pk03d3l

http://wyborcza.pl/7,75399,21684938,tvn24-konsul-honorowy-w-meksyku-odmowil-przyjecia-odznaczenia.html

https://www.pb.pl/rzad-wesprze-firmy-w-podboju-meksyku-859767

http://www.prezydent.pl/kancelaria/aktywnosc-ministrow/art,668,wizyta-w-meksyku-wpisuje-sie-w-dyplomacje-gospodarcza-prezydenta.html

http://www.radioformula.com.mx/notas.asp?Idn=678128&idFC=2017

http://www.gob.mx/sre/prensa/el-presidente-de-la-republica-de-polonia-andrzej-duda-realizara-una-visita-de-estado-a-mexico

http://eleconomista.com.mx/sociedad/2017/04/24/polonia-ofrece-capacitacion-policiaca-mexico

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114871,21680287,na-oficjalnych-zdjeciach-duda-glownie-sie-modli-a-jak-naprawde.html

http://www.jornada.unam.mx/ultimas/2017/04/23/protesta-de-residentes-de-polonia-por-visita-del-presidente-andrzej-duda-a-mexico

Presidente de Polonia Andrzej Duda realiza una visita de Estado a México

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *