Spadek bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Ameryce Łacińskiej w I poł. 2014 r.

Według danych opublikowanych przez CEPAL, w ciągu pierwszej połowy 2014 roku napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w 13 państwach Ameryki Łacińskiej i Karaibów zmniejszył się o 23%, osiągając wartość 81 047 milionów dolarów.

Wśród czynników wpływających na spadek BIZ w pierwszej połowie 2014 roku w porównaniu do analogicznego okresu 2013 roku, można wyróżnić spadek cen metali, który w istotny sposób uderzył w inwestycje w górnictwo oraz brak dużych przejęć korporacyjnych, które miały miejsce w pierwszej połowie 2013 roku.

Duży udział w spadku napływu BIZ do Ameryki Łacińskiej ma Meksyk. W ubiegłym roku belgijska korporacja transnarodowa Anheuser-Busch InBev za 13 249 milionów dolarów przejęła browar Modelo. Transakcja ta w znaczny sposób podbiła dane napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych w tym kraju za I połowę 2013 roku. Ponad to, w pierwszych sześciu miesiącach 2014 roku zanotowano odpływ 4 495 mln dolarów na skutek wycofania się korporacji AT&T z udziałów w  América Móvil. Pomijając nietypowe zjawiska, w pierwszej połowie 2014 roku napływ wartości BIZ w Meksyku osiągną podobnej wielkości wzrost co w latach. Nadal duża część BIZ lokuje się w przemysł produkujący towary na eksport, zwłaszcza w branżę motoryzacyjną.

Z kolei w Brazylii, w ciągu pierwszych 8 miesięcy 2014 roku, odnotowano 8% wzrost BIZ w porównaniu do analogicznego okresu w 2013 roku. Według oficjalnych szacunków, wzrost wartości BIZ w całym roku 2014 ma być podobny do wzrostu w roku ubiegłym.

W pierwszej połowie 2014 roku, w Chile zanotowano gwałtowny spadek napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Ich wartość zmniejszyła się o 16%, kontynuując tendencję spadkową rozpoczętą z 2013 roku, spowodowaną odpływem inwestycji w chilijskie górnictwo. Argentyna także odnotowała silny spadek BIZ, m.in. z powodu odpływu inwestycji naftowej firmy Repsol YPF z Hiszpanii. Spadek wartości BIZ odnotowano także w Peru (-18%), Kostaryce (-21%) i Salwadorze (-67%).

Niemniej jednak, w Iberoameryce są także kraje, które kontynuowały dobrą passę z 2013 roku i w pierwszej połowie ubiegłego roku zanotowały silny wzrost napływu BIZ – Urugwaj (+9%), Kolumbia (10%) i Panama (+26%).

W Argentynie, Kolumbii i Wenezueli odnotowano także silny wzrost inwestycji skierowanych za granicę. Odpowiednio +105%, +65% i +29%.

Źródło: http://americaeconomia.com/economia-mercados/finanzas/inversion-extranjera-directa-en-latina-disminuyo-23-en-el-primer-semestre

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *