Śmierć siedmiu członków M-18 w więzieniach w Hondurasie

Potwierdzono zabójstwo siedmiu osób w dwóch największych honduraskich więzieniach. Wszyscy zabici należeli do M-18. Więźniowie odbywali karę pozbawienia wolności w głównym honduraskim więzieniu (Penitenciaría Nacional Marco Aurelio Soto – PNMAS) i w więzieniu w San Pedro Sula (Centro Penal de San Pedro Sula – CPSPS).

Foto: abc.es
Foto: abc.es

Śmierć pandilleros z M-18 (zwanego również Calle 18, Barrio 18 i La 18) w głównym więzieniu Hondurasu, PNMAS, miała być wynikiem naruszenia „kodeksu wizyt”, zgodnie z którym zabronione jest zalecanie się przez współwięźniów do kobiety odwiedzającej innego więźnia. Rzecznik Sekretariatu ds. Bezpieczeństwa, Leonel Sauceda, stwierdził, że „sami przyczynili się do (swojej) śmierci poprzez nierespektowanie rzeczonych norm”. Władze więzienia badają sprawę i obiecują przeniesienie odpowiedzialnych za morderstwo do cel o podwyższonym stopniu bezpieczeństwa. Na razie wiadomo tylko, że więźniowie, którzy zginęli w wyniku uduszenia, to Franklin Omar Moreno, Javier Alexander Fuentes, Ulises Vargas i Lisandro Fernández, a ich śmierć nastąpiła krótko po konfiskacie broni i zmianie przywódców gangu w więzieniu.

Ponad 300 członków M-18 przebywa w specjalnej części więzienia, tzw. „Escorpión” (pol. Skorpion), aby nie mogli wchodzić w konfrontacje z 200 pandilleros z konkurencyjnego gangu, MS-13 (Mara Salvatrucha). Obecnie w więzieniu przewidzianym na 1700 osób przebywa ponad 4 tysiące osadzonych. We wszystkich 24 więzieniach w Hondurasie przebywa blisko 15 tysięcy osób, choć miejsc powinno wystarczyć zaledwie na 8,5 tysiąca więźniów. Przeludnienie wpływa na częstotliwość wybuchania konfliktów pomiędzy więźniami, nie pozwala też na spełnianie funkcji resocjalizacyjnej – wręcz przeciwnie, więzienia w Ameryce Środkowej uważa się za „szkoły” dla przestępców. Rząd Hondurasu rozpoczął już przenoszenie części osadzonych do nowego więzienia w mieście El Porvenir, które ma pomieścić 2 tysiące osób. Wybudowano także dodatkowe cele w budynkach policji i koszarach, gdzie mają być umieszczani najgroźniejsi przestępcy i przemytnicy narkotyków.

W niedzielę wieczorem, tj. 29 marca br., śmierć w więzieniu w San Pedro de Sula poniosło trzech pandilleros z M-18 (Joel Argueta Acosta, Carlos Rodolfo Guerrero i José Antonio Garcia Paredes). Nie wiadomo, jakie były przyczyny morderstwa.

Foto: hondudiario.com
Foto: hondudiario.com

Opisywane wydarzenia nie są odosobnionymi przypadkami – siedem osób zostało rannych w PNMAS w dniu 9 marca br. podczas zamieszek, które wybuchły w trakcie przenoszenia do nowego ośrodka w El Porvenir. Kolejne dwie osoby zginęły w buncie, który wybuchł 28 marca br. w więzieniu w Comayagua po tym, jak Óscar Iván Núñez alias „El Dálmata” został przetransportowany na przesłuchanie, zaś członkowie jego gangu rozpoczęli zamieszki, aby uniknąć transportu. W CPSPS ponad 30 osób zostało rannych, a 2 więźniów zginęło podczas buntu w dniu 11 marca br. Natomiast w lutym 2012 roku w więzieniu w Comayagua w pożarze śmierć poniosło 361 osadzonych, co stanowi jak dotąd największą tragedię w dziejach honduraskiego więziennictwa. Nie należy jednak zapomnieć o podobnym pożarze z 2004 roku w CPSPS, podczas którego zginęło 107 osób.

Wydarzenia z tego miesiąca przyczyniły się do przyspieszenia decyzji o odizolowaniu najniebezpieczniejszych więźniów od reszty osadzonych. Międzyamerykańska Komisja Praw Człowieka (CIDH) już od roku apeluje jednak o dokonanie radykalnych zmian w systemie więziennictwa, który określiła jako „nieludzki, niezwykle ubogi i skorumpowany”. Według Komisji, warunki życia w honduraskich więzieniach są sprzeczne z ideą poszanowania godności ludzkiej, a także z zasadami przyjętymi w ramach Amerykańskiej Konwencji Praw Człowieka w 1969 roku.

Źródła:

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2015/03/150330_ultnot_honduras_mueren_cuatro_pandilleros

http://www.prensalibre.com/pandilleros-matan-a-cuatro-compaeros-de-carcel-en-honduras

http://www.elheraldo.hn/sucesos/826776-331/honduras-siete-reos-muertos-en-penitenciarias-de-tegucigalpa-y-sps

http://www.elsalvador.com/mwedh/nota/nota_completa.asp?idCat=47860&idArt=9564813

Mueren estrangulados por compañeros de celda 7 pandilleros en Honduras

http://www.wradio.com.co/noticias/internacional/hallan-muertos-a-tres-pandilleros-en-una-carcel-de-honduras/20150329/nota/2696528.aspx

http://www.elheraldo.hn/inicio/826510-331/dos-muertos-en-mot%C3%ADn-en-c%C3%A1rcel-de-comayagua

http://eltiempolatino.com/news/2013/aug/03/honduras-cidh-es-imprescindible-un-cambio-radical-/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *