Lima: Graffiterzy nie składają broni i malują największy mural w mieście

Marzec upłynął w Limie pod znakiem dyskusji o wartości artystycznej murali i potrzebie ich obecności w przestrzeni publicznej. Spowodowała to kontrowersyjna decyzja burmistrza Limy, Luisa Castañedy, o usunięciu graffiti z historycznego centrum Limy. Aż 64% mieszkańców miasta potępia tę decyzję, a notowania polityka spadły w ciągu miesiąca o 11 punktów procentowych.

Dwa tygodnie po wykonaniu zarządzenia Castañedy i zamalowaniu wielu emblematycznych dla miasta prac cenionych artystów, grupa grafficiarzy z dzielnicy San Juan de Miraflores postanowiła zamanifestować swoją niezależność w charakterystyczny dla siebie sposób – stworzeniem nowego muralu. Dzieło to, powstałe na długim na 120 metrów murze, ma udowodnić mieszkańcom, że sztuka uliczna może przyczyniać się do zwiększania świadomości społecznej.

base_image-2
Foto: elcomercio.pe

Nowy mural powstał w dwa dni i jest hołdem złożonym bohaterom bitwy pod San Juan, która odbyła się 13 stycznia 1881 roku pomiędzy wojskami Peru oraz Chile. Na całej długości największego obecnie graffiti w mieście rozciągają się wizerunki przedstawiające bohaterskich żołnierzy oraz patriotyczne hasła, takie jak „honor”, „odwaga” i „zwycięstwo”.

Burmistrz dzielnicy San Juan de Miraflores poparł inicjatywę oraz podkreślił, że ma ona na celu odzyskanie przestrzeni publicznej oraz uwiecznienie tak ważnego dla historii miasta wydarzenia. Dodał również, że sztuka uliczna pomaga w rozbudzaniu świadomości społecznej oraz poczucia tożsamości mieszkańców okolicy.

base_image
Foto: elcomercio.pe

Artyści wnosili również o dymisję minister kultury, Diany Álvarez Calderón, która kilka dni wcześniej udzieliła wywiadu, w którym nazwała murale „sztuką marginalną”. Jeden z grafficiarzy, Carlos Samaniego, zaprosił minister do obejrzenia murali gdyż, jak przyznał, zapewne nie zna się ona na tej sztuce i w związku z tym można powątpiewać w kompetencje Álvarez Calderón do zajmowanego przez nią stanowiska.

Źródła:

http://elcomercio.pe/lima/ciudad/asi-quedo-mural-mas-grande-lima-san-juan-miraflores-noticia-1799752

http://elcomercio.pe/lima/ciudad/castaneda-aprobacion-su-gestion-cayo-11-puntos-noticia-1800761

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *