Boliwia: Ciąg dalszy walki o dostęp do morza

Były prezydent Boliwii, Carlos Mesa, spotkał się w Berlinie z przedstawicielami rządu niemieckiego oraz głównych partii w Niemczech. Tym samym zakończył się pierwszy etap jego podróży po Europie, podczas której ma prezentować i uzasadniać boliwijskie żądania wobec Chile.

Foto: Cancillería del Ecuador
Foto: Cancillería del Ecuador

W poniedziałek 30 marca br. Mesa, który pełni funkcję rzecznika tej sprawy na arenie międzynarodowej, opowiadał w niemieckiej stolicy o strategii rządu w La Paz w kontekście konfliktu z Chile o dostęp do morza. Jak zaznaczył, właściwa prezentacja problemu ma zapobiec powstawaniu w Europie uprzedzeń i błędnych założeń dotyczących sporu. Podróż, podczas której Mesa odwiedzi także Madryt, została świadomie zaplanowana na okres przed majowym procesem w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości.

Reprezentant Boliwii dodał również, że realizowana przez jego kraj strategia nie jest sprzeczna z postanowieniami traktatów międzynarodowych. Głównym jej celem ma być wznowienie negocjacji z Chile oraz wypracowanie rozwiązania problemu poprzez dialog. Carlos Mesa określa swoją misję jako próbę wytłumaczenia głównym państwom unijnym fundamentu prawnego boliwijskich żądań.

Były boliwijski prezydent uważa wizytę w Niemczech za udaną. Jak zapewnia, niemieccy odbiorcy zrozumieli plany Boliwii i pozbyli się uprzedzeń dotyczących sprawy. Efekt został osiągnięty dzięki podkreśleniu poszanowania traktatów międzynarodowych przez Boliwię. Mesa zaznaczył, że precedens powstały w wyniku złamania ich postanowień wzbudziłby nieufność na arenie międzynarodowej.

Źródło: http://www.laprensa.com.bo/diario/actualidad/pol%C3%ADtica/20150331/mesa-expone-en-berlin-los-argumentos-de-bolivia_65760_109301.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *