São Paulo: Festiwal Virada Cultural w cieniu przemocy

Festiwal Virada Cultural, którego 10. edycja odbywa się w São Paulo, to przedsięwzięcie promujące szeroko pojętą kulturę. W programie znajdują się koncerty, wystawy i wiele innych atrakcji, jednak w tym roku na wydarzenie kładzie się cień smutku i rozczarowania. Rozboje, kradzieże i morderstwa mimo znaczącej obecności policji w regionie spychają kulturę z pierwszych stron gazet.

Według danych policji z São Paulo już ponad 100 osób zostało zatrzymanych. Niestety nie ma wśród nich odpowiedzialnych za morderstwo pary, która została zastrzelona w godzinach nocnych w centrum miasta. Wciąż nie ustalono również sprawców nocnych ataków przy użyciu noża.

Wydaje się, że cześć z rozbojów przeprowadziły kilkuosobowe grupy, które zorganizowały swoją działalność wykorzystując do tego portal Facebook, na którym pojawiła się strona internetowa zapowiadająca kradzieże w dniach festiwalu. Strona ta zniknęła z sieci dzisiejszego ranka.

Zakłada się również, że wiele z rozbojów czy kradzieży nie zostało zgłoszonych, co pozwala sądzić, że przemoc odcisnęła na festiwalu znaczące piętno. Jedno z największych kulturalnych wydarzeń z życia São Paulo rozpoczęło się w sobotę o godzinie 18 i potrwa 24 godziny, a nieprzerwanie napływają informacje o ciągle rosnącej grupie poszkodowanych oraz rannych.

Źródła:

http://g1.globo.com/sao-paulo/noticia/2014/05/virada-cultural-tem-pelo-menos-100-pessoas-detidas-durante-madrugada.html

http://g1.globo.com/sao-paulo/virada-cultural/2014/cobertura/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *