Peru: poparcie dla prezydenta Humali niższe niż dla jego żony

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego dla dziennika El Comercio, poparcie dla prezydenta Ollanty Humali spadło do rekordowo niskiego poziomu 22%. Jako główną przyczynę tak niskiego wskaźnika zaufania, badani podają słabą pozycję Humali i jego uległość wobec żony, Nadine Heredii.

Wynik ten jest o 2% gorszy niż miesiąc temu i pokazuje, że Peruwiańczycy są coraz bardziej nieufni wobec głowy państwa, szczególnie w świetle działań podejmowanych przez Pierwszą Damę. Kilka tygodni temu Nadine Heredia udzieliła jednej z gazet obszernego wywiadu, w którym przyznała, że ma duży wpływ na decyzje polityczne swojego męża oraz opowiedziała o swoich ambicjach, związanych z Peruwiańską Partią Narodową (Partido Nacionalista Peruano – PNP), której przewodniczy.

Poparcie polityczne dla prezydenckiej małżonki wyniosło w tym samym czasie 28% (o 1% więcej, niż w kwietniu), a 37% peruwiańskiego społeczeństwa przyznało, że słyszało o wywiadzie udzielonym dla gazety Cosas. Jednocześnie, 51% ankietowanych uważa, że polityczne deklaracje Heredii miały na celu demonstrację siły.

Jej zdolności polityczne i przywódcze zostały uznane przez wielu komentatorów, m.in. przez laureata nagrody Nobla, Mario Vargasa Llosę, oraz byłego prezydenta, Alana Garcię, którzy uważają, że może być poważną kandydatką do prezydentury w 2021 roku – jej start w nadchodzących wyborach jest zabroniony w związku z pokrewieństwem, łączącym ją z urzędującym prezydentem.

Źródło: http://americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/aprobacion-la-gestion-de-ollanta-humala-baja-al-22-por-falta-de-liderazgo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *