Sankcje USA wobec wysokich urzędników rządu w Wenezueli czekają na podpis Baracka Obamy

W ubiegłą środę (10 XII) Izba Reprezentantów w Stanach Zjednoczonych zagłosowała za ustawą nakładającą sankcje na wysokich urzędników wenezuelskiego rządu, przypisując im odpowiedzialność za rzekome łamanie praw człowieka. Ustawa została również zatwierdzona przez Senat i teraz czeka na podpis prezydenta Baracka Obamy.

Sankcje wymierzone są w urzędników rządu Nicolása Maduro, za ich domniemaną rolę w tłumieniu protestów na początku tego roku, których efektem było 43 zabitych i ponad 3000 zatrzymanych. Poza cofnięciem wiz urzędnicy mogą mieć zamrożone rachunki bankowe i aktywa w USA oraz zostać wykluczeni z prowadzenia działalności gospodarczej i interesów z firmami amerykańskimi. Oficjalnie nie wiadomo, ile osób i kogo dokładnie obejmą sankcje.

Decyzja w sprawie ustawy wzbudza wiele kontrowersji zarówno w Wenezueli jak i w Stanach Zjednoczonych. Przedstawiciele rządu Nicolása Maduro są przekonani, iż sankcje mają „drugie dno”, a interesy USA w Wenezueli są „interwencjonistyczne” i kryje się za nimi chęć przejęcia wenezuelskiej ropy. Sam prezydent Maduro skrytykował ustawę i stwierdził, iż jego kraj nie zaakceptuje zuchwalstwa imperializmu.

Wielu zastanawia się, czy sankcje nałożone na wenezuelskich urzędników mogą mieć wpływ na sam kraj. Wenezuelski politolog Carlos Romero stwierdził, że mogą one nadać nowy – negatywny – bieg w relacjach między Stanami Zjednoczonymi a Wenezuelą. Zatwierdzenie ustawy przez Baracka Obamę może zradykalizować postępowanie prezydenta Maduro i poważnie zagrozić stosunkom handlowym, technologicznym oraz turystycznym, które utrzymują między sobą te dwa państwa.

Źródła:

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2014/12/141211_sanciones_venezuela

http://www.bbc.co.uk/mundo/noticias/2014/12/141210_venezuela_sanciones

https://cloud-1418071324-cache.cdn-max.com/ultima-hora-senado-de-eeuu-acaba-de-aprobar-sanciones-contra-violadores-de-ddhh-en-venezuela/

0 thoughts on “Sankcje USA wobec wysokich urzędników rządu w Wenezueli czekają na podpis Baracka Obamy”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *