Rosja nowym rynkiem zbytu dla produktów peruwiańskich?

Peruwiańskie Stowarzyszenie Eksporterów (Asociación de Exportadores – Adex) szacuje, że potencjalna wartość eksportu produktów pochodzących z tego kraju do Rosji może sięgać 5 mld dolarów.  Głównymi towarami w handlu pomiędzy Peru a Rosją mają być minerały oraz gaz ziemny.

Choć Peru nie ma jeszcze podpisanych umów handlowych z Rosją, coraz częściej mówi się, że to właśnie ten kraj może być nowym rynkiem zbytu dla produktów peruwiańskich. Rząd Ollanty Humali zapowiedział niedawno rozpoczęcie negocjacji mających na celu ekspansję na rynek rosyjski – w tym momencie towary wysyłane do Rosji stanowią zaledwie 0,25% całości eksportu. W handlu z Rosją tkwi spory potencjał – w ubiegłym roku Rosja importowała produkty peruwiańskie o wartości 151 mln dolarów – aż o 71,3% więcej, niż rok wcześniej.

Według analiz przeprowadzonych przez Adex, głównymi produktami, które mogą być z powodzeniem wprowadzone na rosyjskie rynki, są gaz ziemny oraz minerały: miedź, cynk i żelazo. Oprócz tego, Peru mogłoby także eksportować do Rosji żywność (np. kakao, pomidory czy quinoę) oraz produkty do makijażu.

Eksperci Adexu przekonują, że to dobry czas na rozpoczęcie intensywnych kontaktów handlowych z Rosją, ponieważ w ostatnich latach gospodarka tego kraju, zależna głównie od cen ropy naftowej i surowców, rozwija się. Zarówno Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), jak i Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) szacują, że w 2014 roku gospodarka rosyjska wzrośnie o ok. 3,4-3,6%.

Źródło: http://www.americaeconomia.com/economia-mercados/comercio/rusia-seria-un-mercado-potencial-para-productos-peruanos-por-us5000m

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *