Meksyk: Joaquín “El Chapo” Guzmán aresztowany

Foto: http://abcnews.go.com/
Foto: abcnews.go.com

W sobotę rano meksykańska marynarka wojenna oraz siły federalne, we współpracy z amerykańską agencją antynarkotykową DEA (Drug Enforcement Administration) zatrzymały najbardziej poszukiwanego bossa narkotykowego Meksyku, Joaquina Guzmána Loerę, szefa najsilniejszego z meksykańskich karteli – Sinaloa.

Guzmán Loera, potocznie nazywany El Chapo, został aresztowany wraz ze swoim współpracownikiem, Carlosem Hoo Ramírezem w mieście Mazatlán w swoim rodzinnym stanie Sinaloa. Operacja była przygotowywana od kilku tygodni i, jak tłumaczyły służby, do aresztowania Guzmána mogło dojść już wcześniej, jednak ze względu na bezpieczeństwo ludności cywilnej zatrzymano go dopiero w sobotę.

Gratulacje ze strony różnych polityków zaczęły spływać do prezydenta Enrique Peña Nieto za pomocą portalu Twitter. Wyrazy uznania złożyli m.in. byli prezydenci Meksyku z partii PAN – Felipe Calderón oraz Vicente Fox.

Guzmán Loera został przetransportowany do więzienia Altiplano (jednego z najlepiej strzeżonych w kraju) w stanie Meksyk, gdzie będzie prawdopodobnie oczekiwał na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych.

Z Altiplano, w którym odbywał karę pozbawienia wolności od 1993 roku i jego zatrzymania w Gwatemali do 1995 roku, został przeniesiony do zakładu karnego w stanie Jalisco, z którego uciekł w 2001 roku. Do tej pory nie ma oficjalnie potwierdzonych informacji na temat ucieczki El Chapo. Niezależni dziennikarze, m.in. Anabel Hernández w swojej książce Los Señores del Narco oskarżają byłego prezydenta Vicente Foxa (2000-2006) o współpracę  z kartelem Sinaloa oraz o uwolnienie Guzmána w zamian za kwotę oscylującą wokół kilkudziesięciu milionów dolarów.

Jak twierdzą specjaliści, aresztowanie Guzmána Loery i jego możliwa ekstradycja do Stanów Zjednoczonych spowoduje osłabienie kartelu Sinaloa, niewykluczony jest również jego rozłam, co może wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo w rejonach operacyjnych kartelu. O sile El Chapo może świadczyć również fakt, iż w 2009 roku magazyn Forbes uznał go za jednego z najbardziej wpływowych ludzi świata, umieszczając go tym samym przed ówczesnym prezydentem Meksyku, Felipe Calderónem.

Źródło: http://mexico.cnn.com/nacional/2014/02/22/el-lider-del-cartel-de-sinaloa-joaquin-el-chapo-guzman-es-detenido

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *