Mundial 2014 w Brazylii: Adidas wycofuje kontrowersyjne koszulki

Znany producent sprzętu sportowego i odzieży oraz jeden z głównych sponsorów zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej zawiesił sprzedaż linii koszulek promujących imprezę. Decyzja ta wywołana była licznymi skargami płynącymi ze strony władz brazylijskich, które uznały niektóre z mundialowych gadżetów za seksistowskie.

Krytyka dotyczyła zwłaszcza dwóch koszulek z kolekcji ubrań przygotowanych z okazji Mistrzostw Świata. Jedna z nich przedstawia wizerunek skąpo ubranej kobiety o brązowym odcieniu skóry, która ma budzić skojarzenia z atrakcyjną, sensualną Brazylijką. Obrazkowi temu towarzyszy dwuznaczne hasło: „Lookin’ to score”, który w języku angielskim może oznaczać zarówno oczekiwanie na bramkę, jak i chęć odbycia stosunku seksualnego.

adidas copy.jpg
Foto: metro.co.uk

Na drugiej z koszulek, naśladującej popularną linię odzieży i toreb, umieszczony jest angielski slogan „Kocham Brazylię”. Słowo „love” zastępuje serce, które zdaniem krytyków kolekcji Adidasa przypomina damskie pośladki w stringach.

Brazylijska organizacja turystyczna, odpowiedzialna za promocję Brazylii w czasie Mistrzostw zapowiedziała, że stanowczo będzie odrzucać każdy produkt, który zestawia wizerunek kraju z seksualnymi skojarzeniami. Prezydent Dilma Rousseff dała jasno do zrozumienia, że Brazylia jest gotowa do walki z turystyką seksualną.

Producent wycofuje koszulki ze sprzedaży i uspokaja brazylijskie media, że ubrania były przeznaczone do sprzedaży wyłącznie w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2014/02/140225 jgc.shtml

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *