Rio: rekordowa liczba turystów podczas karnawału

Tegoroczny karnawał w Rio de Janeiro ma szansę przyciągnąć rekordową liczbę miliona turystów. Dodając do tego mieszkańców miasta, na ulicach będzie się bawić w sumie około 5 milionów ludzi. Od soboty przez terminal portowy Píer Mauá, gdzie przybijają statki z turystami, przewinęło się już 51 tysięcy podróżnych. Statki przybywają do Rio z Santosu oraz innych państw: Argentyny, Japonii, Stanów Zjednoczonych, a niekiedy także z Europy.

oglobo.globo.com
Foto: oglobo.globo.com

Jest to kolejny karnawał w ciągu kilku ostatnich lat, który notuje wzrost pod względem liczby turystów. 918 tysięcy przyjezdnych odwiedziło miasto podczas karnawału w zeszłym roku, tj. prawie 9% więcej niż w roku 2013. Przewiduje się, że karnawał przyniesie zyski w wysokości 2,2 miliarda reali (782 miliona dolarów). To prawie 50 milionów dolarów więcej niż w roku ubiegłym. Biorąc pod uwagę wydatki takie jak zakwaterowanie, wyżywienie i inne atrakcje, szacuje się, że turyści zostawiają w Rio średnio 800 dolarów, czyli ponad 2 tysiące reali dziennie.

Karnawał bez wątpienia znacznie zasili gospodarkę Rio. Zakłada się, że bez tej największej imprezy w roku życie w mieście byłoby dużo trudniejsze. Turystyka znacząco wpływa na sektor usług, który zatrudnia najwięcej pracowników. Ruch w hotelach już teraz przekroczył wcześniejsze oczekiwania – obecnie 77% pokoi w mieście jest zajętych, a przewiduje się, że do końca karnawału będzie to 80%. Największe oblężenie jest w hotelach na Barra da Tijuca, następnie w dzielnicach Ipema i Leblon, Copacabana i Leme oraz Flamengo i Botafogo. Co ciekawe, najbardziej rozwija się turystyka krajowa – oprócz cariocas na ulicach Rio można przede wszystkim spotkać mieszkańców São Paulo, Minas Gerais i Espírito Santo.

Źródło: http://oglobo.globo.com/rio/cidade-deve-bater-recorde-com-1-milhao-de-turistas-neste-carnaval-15349337

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *