USA odrzuca oskarżenia prezydenta Wenezueli o próbę zamachu stanu

W ubiegły czwartek (13.02.2015) prezydent Wenezueli Nicolás Maduro ogłosił w publicznej telewizji, że jego rządowi udało się zablokować plan zamachu stanu USA na pałac prezydencki.

“Rząd Stanów Zjednoczonych stoi za próbami destabilizacji i zamachu przeciwko Wenezueli. Udało nam się przeszkodzić w próbie zamachu stanu przeciwko demokracji i stabilności naszej ojczyzny” – podał do wiadomości publicznej Maduro i dodał: „była to próba wykorzystania grupy funkcjonariuszy sił powietrznych, by dokonać aktu przemocy i ataku”.

Choć prezydent nie zdradził, kim byli domniemani funkcjonariusze, to powiadomił, że za planem zamachu stał rząd USA oraz prawicowe ugrupowania opozycji w Wenezueli.

Rzeczniczka Departamentu Stanu USA, Jen Psaki, odrzuciła wszelkie oskarżenia prezydenta Maduro w stosunku do rządu USA o domniemane plany zamachu stanu. „Obecne oskarżenia, jak i wcześniejsze, są niedorzeczne. Stany Zjednoczone nie popierają tranzycji politycznych poprzez środki niekonstytucjonalne. Zmiany polityczne powinny być demokratyczne, zgodne z konstytucją, pokojowe i legalne” – skomentowała Psaki. Ponadto rzeczniczka rządu dodała, iż rząd Wenezueli niejednokrotnie starał się odwrócić uwagę od prawdziwych problemów i swoich działań poprzez obwinianie Stanów Zjednoczonych bądź innych członków międzynarodowej społeczności o sytuację i wydarzenia wewnątrz kraju.

Przypomnijmy, że Nicolás Maduro nie pierwszy raz oskarża USA o spiskowanie. W ubiegłym roku wydalił on z kraju amerykańskich dyplomatów i oskarżył Pentagon i CIA o konspirowanie przeciwko niemu i jego rządowi. Ponadto wkrótce po śmierci Hugo Cháveza zasugerował, że USA mogło podać truciznę socjalistycznemu przywódcy, która jakoby wywołała chorobę i doprowadziła go do śmierci.

Oskarżenia prezydenta Nicolasa Maduro zbiegły się w czasie z nałożeniem przez Waszyngton nowych ograniczeń na wizy wenezuelskich urzędników, którzy zostali posądzeni o branie udziału w łamaniu praw człowieka oraz korupcję.

Źródła:

http://edition.cnn.com/2015/02/12/americas/venezuela-coup-attempt-foiled/index.html

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2015/02/150213_ultnot_eeuu_golpe_acusacion_venezuela_egn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *