Ricardo Piglia z literacką nagrodą Formentor 2015

Ricardo Piglia, argentyński pisarz i krytyk literacki, otrzymał hiszpańską nagrodę Formentor 2015.

Źródło: http://artefactotrespuntocero.com
Foto: artefactotrespuntocero.com

Jury, uzasadniając swoją decyzję, wskazało, że Piglia to autor dzieł, które w sposób harmonijny łączą w sobie oryginalność, kulturę popularną i tradycję. Podkreślono również jego znajomość teorii literatury oraz umiejętność przekazania czytelnikowi punktu widzenia krytyka literackiego. Nagroda wynosi 50 000 euro, a ceremonia wręczenia odbędzie się 25 września br. na Majorce.

Urodzony w 1941 r. w Adrogué, Piglia jest autorem takich powieści jak Sztuczne oddychanie (1980) czy Spalona forsa (1997) (jedyne powieści przetłumaczone na język polski – w przekładzie Barbary Jaroszuk opublikowało je wydawnictwo Muza), a także wielu tekstów na temat innych pisarzy argentyńskich (Roberto Arlt, Jorge Borges) i zagranicznych. Był także wykładowcą Uniwersytetu Buenos Aires, w Princeton, a także na Harvardzie.

Nagroda literacka Formentor była przyznawana w latach 1961-1967, a następnie, po długoletniej przerwie, przywrócono ją w 2011 r. Od tego czasu jej zdobywcami byli Carlos Fuentes (Meksyk), Juan Goytisolo (Katalonia), Javier Marías (Hiszpania) i Enrique Vila-Matas (Katalonia). Tytuł nagrody pochodzi od nazwy najdalej wysuniętego na północ przylądka Majorki.

Asia Humka

Źródło: http://www.eluniverso.com/vida-estilo/2015/06/08/nota/4951332/se-reconoce-trayectoria-literaria-ricardo-piglia-premio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *