II Forum na Rzecz Pokoju w Kolumbii

”Musimy pamiętać, że jesteśmy częścią nadziei ludzkości” – tymi słowami José ”Pepe” Mujica podsumował II Forum na Rzecz Pokoju w Kolumbii, które odbyło się w stolicy Urugwaju w dniach 5-7 czerwca br. W Montevideo zebrali się przedstawiciele parlamentów Kolumbii, Urugwaju, Argentyny, Brazylii, Paragwaju, Chile, a także Kraju Basków oraz Katalonii. Ponadto w obradach wzięło udział ponad 100 latynoamerykańskich organizacji pozarządowych.

Od lewej:  Alejandro Sánchez, prezydent Izby Deputowanych Urugwaju; Ángela María Robledo, reprezentantka Alianza Verde w izbie niższej Parlamentu Kolumbii; Raúl Sendic, wiceprezydent Urugwaju. Źródło: http://www.semana.com
Od lewej: Alejandro Sánchez, prezydent Izby Deputowanych Urugwaju; Ángela María Robledo, reprezentantka Alianza Verde w izbie niższej Parlamentu Kolumbii; Raúl Sendic, wiceprezydent Urugwaju.
Foto: semana.com

Przedmiotem spotkania było wsparcie dialogu między rządem Kolumbii a FARC (Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia), a także zorganizowanie Sieci Parlamentarzystów na Rzecz Pokoju w Kolumbii (Red de Parlamentarios por la Paz en Colombia), której celem byłoby stworzenie Ameryki Łacińskiej wolnej od konfliktów oraz opartej na równości społecznej.

Rozmowy prowadzone były w ramach czterech paneli dyskusyjnych oraz dziewięciu stołów obrad podzielonych tematycznie. Oprócz konfliktu zbrojnego w Kolumbii, podejmowano takie tematy, jak prawa człowieka, przymusowe przesiedlenia, więźniowie polityczni, polityka antynarkotykowa czy udział kobiet w walce o pokój. Potwierdzono także prawo Argentyny do Falklandów oraz wsparcie dla rządu Maduro w Wenezueli przeciwko próbie destabilizacji ze strony Stanów Zjednoczonych.

Forum zakończył odczyt deklaracji, w której m.in. wniesiono o zawieszenie aresztowań działaczy społecznych i kryminalizacji protestów, a także o uwolnienie 10 000 więźniów politycznych. Ponadto zaproponowano utworzenie sieci pomiędzy pracownikami, studentami, artystami, działaczami społecznymi czy kobietami. W ramach tych sieci organizowane miałyby być spotkania oraz wizyty w Kolumbii. Podziękowano również Kubie i Norwegii za ich patronat nad rozmowami pomiędzy stronami konfliktu w Kolumbii.

I Forum na Rzecz Pokoju w Kolumbii odbyło się w maju 2013 roku w Porto Alegre. Fora te stanowią jeden z elementów walki o zakończenie konfliktu zbrojnego w Kolumbii, której główną częścią są rozmowy prowadzone w Hawanie pomiędzy rządem kolumbijskim, FARC oraz ELN (Ejército de la Liberación Nacional). W sobotę z udziałem ich reprezentantów odbyła się w ramach Forum telekonferencja Montevideo-Hawana.

Asia Humka

Źródła:

http://www.20minutos.com.mx/noticia/b287314/uruguay-alberga-ii-foro-por-la-paz-en-colombia/

http://www.telesurtv.net/news/II-Foro-por-la-paz-de-Colombia-inicia-hoy-en-Uruguay-20150605-0002.html

http://www.contagioradio.com/estamos-convencidos-del-triunfo-de-los-procesos-sociales-y-politicos-foro-por-la-paz-articulo-9867/

http://www.semana.com/nacion/articulo/parlamentarios-latinoamericanos-unen-fuerzas-por-la-paz-en-colombia/430372-3

http://www.telesurtv.net/news/Pepe-Mujica-La-paz-de-Colombia-es-la-paz-del-continente-20150607-0050.html

http://www.telesurtv.net/news/II-Foro-por-la-paz-de-Colombia-se-compromete-con-la-democracia-20150607-0040.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *