Sytuacja w Wenezueli nie pozostaje bez wpływu na rozmaite kraje regionu i środowisko międzynarodowe. Głos w sprawie protestów zabierają także państwa nienależące do Ameryki Łacińskiej.
Jednym z rzadziej wypowiadających się państw jest Chile, które oczekuje aktualnie na zmianę na stanowisku prezydenta. Prezydent-elekt Michelle Bachelet oświadczyła podczas wywiadu telewizyjnego, że rząd chilijski będzie wspierał zarówno prawowite władze wenezuelskie, jak też i protestujący naród. “Chile z jednej strony jest krajem, który zawsze odgrywał bardzo ważną rolę w obronie praw człowieka, ale także demokracji. I dlatego, choć zawsze będziemy działać na rzecz gwarancji praw człowieka, nie wydają nam się odpowiednie pełne przemocy działania, które mają doprowadzić do destabilizacji demokratycznie wybranego rządu” – oświadczyła Bachelet. Według jej słów, 11 marca br. Chile wyjdzie z inicjatywą pomocy wobec rządu i narodu wenezuelskiego w celu przywrócenia ładu i porządku w tym kraju.
Hiszpański Kongres Deputowanych, będący izbą niższą Kortezów, przedyskutuje w ten wtorek projekt ustawy ze strony centrowej UPyD, która zobowiązywałaby rząd wenezuelski do respektowania uniwersalnych podstaw demokracji i praw człowieka oraz do ukrócenia jakichkolwiek form zastraszania lub represji politycznej wobec “pokojowej opozycji”. Według pomysłodawców ustawy, Hiszpania nie może zachować milczenia wobec ogromu przemocy, który obserwuje się w Wenezueli od wielu tygodni. W tekście znalazło się też zobowiązanie prezydenta Nicolás Maduro do zagwarantowania wolności prasy, słowa, zgromadzeń i manifestacji. Oprócz tego, wenezuelski prezydent ma dezaktywować grupy paramilitarne, wykorzystywane do tłumienia protestów.
Źródła:
http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/politica/video—jaua-el-90-de-deuda-con-panama-es-fraudule.aspx
http://www.americaeconomia.com/economia-mercados/comercio/ministro-panameno-asegura-facturacion-fraudulenta-en-deuda-con-venezuela