Rdzenni Peruwiańczycy dbają o lasy tropikalne

15 peruwiańskich społeczności rdzennych zostało nagrodzonych przez prezydenta Pedro Pablo Kuczynskiego za ich pracę i zaangażowanie w ochronę łącznie 92 949 ha lasów tropikalnych.

Podczas oficjalnej ceremonii, która odbyła się w Villa Rica, prezydent wyróżnił wkład natywnych społeczności z dystryktów Constitución, Puerto Bermúdez i Palcazú w prowincji Oxapampa w utrzymanie lasów poprzez aktywności wspierające zrównoważone zarządzanie terenami leśnymi, co jednocześnie wpływa pozytywnie na jakość życia ok. 700 rodzin. Działalność ta wpisuje się w Narodowy Program Ochrony Lasów w Celu Złagodzenia Zmian Klimatycznych.

Kuczynski przekazał społecznościom 926 500 soli, które zostaną przeznaczone m.in. na rozwój infrastruktury, polepszenie jakości podstawowych usług użyteczności publicznej oraz stołówki szkolne.

Prezydent podkreślił, jak ważną funkcję pełnią lasy Amazonii, które są „płucami świata” i które należy chronić przed nielegalną wycinką czy wydobyciem prowadzonym z dna rzek, co zanieczyszcza amazońskie wody. Kuczynski pochwalił również zakład segregacji odpadów stałych działający w Villa Rica.

W tym kontekście warto wspomnieć, że według badań opublikowanych w kwietniu br. w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Science, a przeprowadzonych właśnie w Peru, oficjalne nadanie ziemi społecznościom rdzennym przyczynia się do zredukowania procesu deforestacji, jak i degradacji lasów na tych obszarach. Wynika to z faktu, że mając udokumentowane prawo do ziemi, ludność natywna zyskuje ochronę ze strony państwa i możliwość decydowania o zamieszkanych przez siebie terenach. Las tropikalny jest dla tych społeczności domem, a w ich oczach człowiek jest przede wszystkim częścią natury, która daje mu życie, dlatego jej ochrona i dbałość o nią są obowiązkiem, a szacunek wobec niej – powinnością.

Źródło zdjęcia głównego: WikiMedia Commons

Żródła:

http://www.nodal.am/2017/06/peru-gobierno-reconoce-15-comunidades-nativas-oxapampa/?platform=hootsuite

 https://www.presidencia.gob.pe/noticias/5743

https://es.mongabay.com/2017/04/peru-titulacion-bosques-deforestacion/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *