Ranking szczęścia – jak wypadły kraje Iberoameryki?

ONZ opublikowało 23 kwietnia br. najnowszy raport światowego szczęścia (World Happiness Report), sporządzany od 2012 r. W zestawieniu sklasyfikowano 158 państw, biorąc pod uwagę takie czynniki jak PKB per capita, długość życia, jakość opieki zdrowotnej, wolność dokonywania wyborów czy poziom korupcji.

Foto: bb.co.uk
Foto: bb.co.uk

W ścisłej czołówce listy znalazły się standardowo wysokorozwinięte kraje nordyckie i zachodnioeuropejskie oraz Kanada, Nowa Zelandia i Australia. Jednak niektóre narody Iberoameryki również zajęły w rankingu wysokie pozycje i to właśnie ten region odnotował największą poprawę w stosunku do poprzedniej edycji raportu.

Liderem, już po raz kolejny, jest Kostaryka (12.). W drugiej dziesiątce znalazły się również Meksyk (14.) i Brazylia (16.), która poprawiła swój wynik o osiem pozycji w stosunku do poprzedniego rankingu. W przypadku Meksyku natomiast, tak dobra klasyfikacja potwierdza w pewnym sensie rezultat innego badania, według którego meksykańska wersja hiszpańskiego uznana została za najweselszy język świata. Zaskoczeniem jest pozycja Wenezueli, która mimo niezmiernie skomplikowanej sytuacji politycznej i gospodarczej zajęła w zestawieniu 23. miejsce, wyprzedzając takie kraje jak Niemcy czy Francja. Następne w kolejności są Panama (25.) i Chile (27.) oraz Argentyna, która zamyka trzecią dziesiątkę.

Polska sklasyfikowana została jako 60. najszczęśliwsze państwo świata i tym samym została wyprzedzona przez takie latynoamerykańskie kraje jak: Urugwaj (32.), Kolumbia (33.), Salwador (42.), Gwatemala (43.), Ekwador (48.), Boliwia (51.), Paragwaj (53.), Nikaragua (57.) i Peru (58.).

Wśród krajów Iberoameryki najgorzej w rankingu wypadły Dominikana (98.) i Honduras (105.).

Pełna wersja raportu dostępna jest na stronie:

http://worldhappiness.report/wp-content/uploads/sites/2/2015/04/WHR15.pdf

Źródła:

http://www.excelsior.com.mx/nacional/2015/04/25/1020592

http://globovision.com/venezuela-entre-los-25-paises-mas-felices-del-mundo/

http://www.bbc.co.uk/portuguese/noticias/2015/04/150424_ranking_felicidade_lab

http://www.lapatilla.com/site/2015/04/24/venezuela-cae-en-el-ranking-de-los-paises-mas-felices-del-mundo/

0 thoughts on “Ranking szczęścia – jak wypadły kraje Iberoameryki?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *