Honduras: Zniesienie zakazu reelekcji

W miniony czwartek, 23 kwietnia br., Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości Hondurasu zadecydował o zniesieniu zakazu reelekcji na urząd prezydenta lub wiceprezydenta kraju.

Artykuł z 1982 roku ograniczał możliwość pełnienia funkcji prezydenta i wiceprezydenta do jednej kadencji. W 2009 roku stał się pośrednią przyczyną obalenia prezydenta Manuela Zelayi, który zamierzał zwołać referendum w sprawie zniesienia zakazu reelekcji. Kwestia ta trafiła do NTS, gdy były prezydent Rafael Leonardo Callejas, który zamierza kandydować w wyborach prezydenckich, wraz z 15 posłami zgłosił niekonstytucyjność artykułu.

Decyzja została poparta przez 5 sędziów Sali Konstytucyjnej NTS, jednak jeden z nich później wycofał się. NTS uchylił w ten sposób 5 przepisów z samej Konstytucji, a także jeden z Kodeksu Karnego. Wyrok opublikowano w mniej niż 48 godzin po wydaniu w oficjalnym dzienniku La Gaceta, co wywołało kontrowersję wśród opozycji, która uważa, że najpierw powinien on zostać przedstawiony na plenum Kongresu Narodowego, a dopiero później przekazany do La Gacety.

Byli prezydenci i wiceprezydenci nie będą zatem zobowiązani do przeprowadzenia plebiscytu ani wnoszenia reformy przed Kongres Narodowy. W przypadku wyrażenia woli dołączenia do wyborów prezydenckich o ich sukcesie lub porażce zadecyduje bezpośrednio naród honduraski – tak jak wobec innych kandydatów.

To oni skorzystają na wyroku // Foto: laprensa.hn
To oni skorzystają na wyroku // Foto: laprensa.hn

Źródła:

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2015/04/150423_ultnot_reeleccion_presidencial_honduras

http://www.elheraldo.hn/pais/834267-331/entra-en-vigencia-fallo-que-permite-reelecci%C3%B3n-presidencial-en-honduras

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *