Rafael Correa: znaczące spowolnienie integracji południowoamerykańskiej

Prezydent Ekwadoru Rafael Correa zakończył swoją dwutygodniową podróż po Europie we francuskim Lyonie. Odbyło się tam spotkanie Correi z burmistrzem Lyonu Gérardem Collombem oraz zebranie z francuskimi inwestorami i burmistrzem Paryża Bertrandem Delanoe. Prezydent Ekwadoru podpisał m.in. umowę o współpracy z Francją w zakresie uniwersytetów, nauki, techniki oraz wspólnej ekonomii.

Po uzyskaniu „pełnego poparcia” prezydenta Francji François Hollande, Correa wyraził nadzieję na zakończenie w pierwszym trymestrze 2014 roku negocjacji z UE dotyczących umowy handlowej. „Dobrą nowiną” ma być również rozszerzenie Ogólnego Systemu Preferencji Plus Unii Europejskiej, z którego korzysta Ekwador i inne państwa latynoamerykańskie.

Na konferencji prasowej Correa wyraził zadowolenie z osiągniętych podczas wizyty rezultatów. „Jesteśmy wdzięczni rządowi francuskiemu” powiedział. Odnosząc się do innych zagadnień, Rafael Correa żałował, że w UNASUR (Unii Narodów Południowoamerykańskich) „zwolniły procesy integracyjne”, co – jak stwierdził – „być może jest naszym [prezydentów – przyp. aut.] niedopatrzeniem”. Jednocześnie zauważył, że jest to poniekąd konsekwencja śmierci kilku wybitnych działaczy UNASUR – przede wszystkim pierwszego w historii sekretarza generalnego Unii, Argentyńczyka Néstora Kirchnera oraz zmarłego w marcu tego roku Wenezuelczyka Hugo Cháveza, twórcy UNASUR. Prezydent Ekwadoru podkreślił, że „istnieją też kraje, w których nie ma już takiego samego entuzjazmu, tego samego przekonania” i potrzebny jest „konserwatywny powrót” zbliżony do neoliberalizmu.

Źródło: http://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/rafael-correa-cree-que-integracion-en-unasur-se-desacelera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *