Mujica przed wizytą w Wenezueli: „Tęsknię za Chávezem”

Podczas niedzielnej audycji radiowej prezydent Urugwaju, José Mujica, wyznał że tęskni za byłym przywódcą Wenezueli – Hugo Chávezem, którego uznaje za postać wyjątkową. Polityków łączyła przyjaźń, która zaowocowała między innymi zacieśnieniem współpracy gospodarczej między krajami. Urugwajski prezydent dodał, że brak Cháveza odczuje wkrótce cała Ameryka Łacińska.

Mujica gościł w urugwajskim radiu na krótko przed swoją wizytą w Brazylii, gdzie miał się spotkać z prezydent Dilmą Rousseff. Głównym celem planowanego spotkania miało być omówienie działań i problemów Mercosur – bloku, w którego skład obecnie wchodzą Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Urugwaj i Wenezuela.

Już w poniedziałek prezydent Urugwaju poleci natomiast do Wenezueli, sprawującej aktualnie prezydencję w Mercosur, aby spotkać się z Nicolásem Maduro.

Przewodnim tematem dyskusji między państwami Mercosur jest ostatnio przywrócenie pełnego członkostwa w bloku Paragwajowi. W ramach przypomnienia: kraj ten zawieszono w prawach członka organizacji w czerwcu 2012 r. po odsunięciu od władzy ówczesnego prezydenta Fernando Lugo. Dzięki sprzyjającym okolicznościom, właśnie wtedy do ugrupowania wstąpić mogła Wenezuela, której akcesja blokowana była wcześniej przez władze w Asunción. Odkąd na prezydenta Paragwaju zaprzysiężony został w sierpniu Horacio Cartes, Mercosur uchyliło decyzję o zawieszeniu tego kraju w prawach członka. Jednak do tej pory Paragwaj nie odzyskał pełnego członkostwa w bloku.

W dniu 25 października Cartes spotkał się w Montevideo z Mujiką. Podczas wizyty w Urugwaju ogłosił, że Paragwaj reprezentować będzie Mercosur podczas negocjacji w sprawie podpisania porozumień o wolnym handlu z Unią Europejską. Jednak według ministra spraw zagranicznych Urugwaju rola ta przypadnie państwu sprawującemu prezydencję w ugrupowaniu.

Źródła:

http://www.americaeconomia.com/node/104728

http://www.eluniversal.com/internacional/131110/mujica-dice-que-extrana-a-hugo-chavez

0 thoughts on “Mujica przed wizytą w Wenezueli: „Tęsknię za Chávezem””

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *