Prezydent Meksyku planuje reformę rolną

„(…) czas orać i siać, by jutro zebrać dobre owoce”. Prezydent Peña Nieto tymi słowami dał do zrozumienia, że właśnie z sektorem rolniczym wiąże rozwój swojego państwa, które dzięki reformom agrarnym ma się stać „Meksykiem nowoczesnym i pełnym sukcesów”.

Plan reformy został ogłoszony w obecności siedmiu tysięcy rolników z całego kraju, przy okazji obchodów 99. rocznicy uchwalenia Ustawy Agrarnej z 1915 roku. Prezydent zapowiedział uczynienie meksykańskiego rolnictwa nowocześniejszym i bardziej konkurencyjnym.

Enrique Peña Nieto podkreślił, że sektor rolniczy powinien być bardziej doceniany. Między innymi dlatego reforma rolna ma objąć również zmiany prawne, dzięki którym będzie możliwe zreformowanie sektora od podstaw.

Należy dodać, że według Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Meksyk jest jednym z 15 krajów, które produkują najwięcej żywności na świecie.

Prezydent wyjaśnił, że wśród ogólnych założeń projektu znajduje się zwiększenie inwestycji w nasiona, nowoczesne nawadnianie i zharmonizowanie upraw. Dodał, że skutki reformy mają być „stopniowe i rosnące”.

W czasie wystąpienia Enrique Peña Nieto opowiedział także o swoich nadziejach na ten rok. Podkreślił, że przez ostatnie miesiące rząd zajmował się reformami związanymi ze zmianami strukturalnymi w kraju (reforma energetyczna, edukacji, telekomunikacji, podatkowa, handlowa), po to, by w tym roku obywatele mogli czerpać zyski z tych przedsięwzięć.

Źródła:

http://www.aztecanoticias.com.mx/notas/mexico/178894/pena-nieto-promete-profundas-reformas-para-el-campo

http://blogs.cnnmexico.com/ultimas-noticias/2014/01/06/pena-nieto-planea-reformas-en-el-sector-agrario/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *