Będzie porozumienie w sprawie poszerzenia Kanału Panamskiego?

W niedzielę 5 stycznia hiszpańska minister rozwoju Ana Pastor przybyła do Panamy, aby wziąć udział w negocjacjach w sprawie powstałego pod koniec ubiegłego roku konfliktu dotyczącego poszerzenia Kanału Panamskiego.

W dniu 30 grudnia 2013 roku konsorcjum GUCP (Grupo Unido por el Canal), w którego skład wchodzą firmy z Hiszpanii, Włoch, Belgii i Panamy zagroziło, że wstrzyma prace nad poszerzeniem kanału, jeśli nie otrzyma opiewających na kwotę 1,6 mld dolarów dodatkowych środków na pokrycie nadprogramowych wydatków na budowę śluz.

Nowe systemy śluz mają dwukrotnie zwiększyć przepustowość kanału, a zgodnie z kontraktem, ich koszt miał wynieść ponad 3 mld dolarów. Dodatkowe środki na inwestycję, których zażądało konsorcjum, stanowiłyby więc około 50% przewidzianej w umowie ceny.

Zwiększone nakłady mają wynikać z błędnych danych geologicznych dostarczonych wykonawcy przez Władzę Kanału Panamskiego (ACP) w początkowej fazie projektu. ACP uważa roszczenia GUCP za bezpodstawne i domaga się kontynuowania prac zgodnie z pierwotnym planem.

Podczas wizyty w Panamie Pastor spotkała się z prezydentem Ricardo Martinellim i przedstawicielami konsorcjum. Zgodnie z wypowiedzią pani minister, udało się osiągnąć pierwszy kompromis. Obie strony wykazały gotowość do podjęcia dialogu i zgodnie uznały, że najrozsądniejszą decyzją będzie dokończenie prac.

Źródła:

http://www.americaeconomia.com/negocios-industrias/ministra-espanola-inicia-visita-panama-para-mediar-en-conflicto-empresarial-por-

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2014/01/140106.shtml

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *