Powodzie i huaicos w Peru – co trzeba wiedzieć

Od kilku dni z niepokojem śledzimy doniesienia z Peru, gdzie ulewne deszcze spowodowały największe od lat powodzie. Dlaczego tegoroczna pora deszczowa jest wyjątkowa, jaki jest obecny bilans strat i jak można pomóc – odpowiedź na te wszystkie pytania znajdziecie w tym artykule.

Skąd taka skala zjawiska?

O wyjątkowej sytuacji pogodowej w Peru mówiono już od stycznia, kiedy to w wielu miastach kraju odnotowano rekordowo wysokie temperatury. Powodem tego zjawiska był nie tylko fenomen El Niño, który już od kilku lat regularnie nawiedza peruwiańskie wybrzeża, lecz także niespotykane ocieplenie wód oceanicznych Pacyfiku. Wyższa temperatura wody sprawia, że powietrze nad nią również się nagrzewa, a gorące i wilgotne masy powietrza znajdują swoje ujście w ulewnych deszczach. Ziemia, która zazwyczaj jest przesuszona, nie jest w stanie przyjąć tak dużych ilości wody, przez co tworzą się osuwiska i lawiny błotne.

To właśnie huaicos, czyli lawiny błotne, są największym niebezpieczeństwem i uważane są za dużo bardziej niebezpieczne niż tradycyjne powodzie. Wielkie masy błota pomieszanego z gruzem i innymi materiałami mają niszczycielską siłę i zabierają wszystko, co znajdują na swojej drodze.

Jaki obszar kraju jest zagrożony?

Huaicos w Peru

Sytuacja jest trudna praktycznie na całym wybrzeżu Pacyfiku, także w miejscach zwyczajowo uważanych za bezdeszczowe – np. w samej Limie, gdzie zazwyczaj deszcz pada zaledwie kilka razy w roku, silne ulewy spowodowały zalania, podtopienia i duże zniszczenia infrastrukturalne. Podaje się jednak, że największe straty odnotowano na północy kraju, w rejonie Piury i Trujillo.

Jaki jest bilans strat?

Meteorolodzy podkreślają, że ulewy w Peru mogą występować jeszcze przez jakiś czas, więc podawany przez peruwiańskie władze bilans nie jest definitywny. Na dzień dzisiejszy (20 marca), uznaje się, że w wyniku katastrofy naturalnej zginęło 75 osób, a prawie 100 tysięcy zostało rannych. Łączna liczba osób poszkodowanych to ok. 630 tysięcy, a powodzie i lawiny błotne zniszczyły ponad 134 tysiące domów.

Po internecie krąży wiele filmików pokazujących skalę zniszczeń i płynące masy błotne.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Prezydent Peru, Pedro Pablo Kuczynski, nie zdecydował się jeszcze na ogłoszenie stanu klęski żywiołowej na terenie całego kraju. Mimo to, Peruwiańczycy solidaryzują się z ofiarami katastrofy i organizują zbiórki żywności oraz najpotrzebniejszych artykułów. Wielkim problemem jest brak dostępu do wody pitnej – niektóre sieci supermarketów  wywindowały ceny wody butelkowanej, przeciw czemu protestuje spora część społeczeństwa. W weekend w Limie odcięto na kilka godzin dopływ wody w kranie i szacuje się, że podobne ograniczenia mogą wystąpić w najbliższej przyszłości.

Sytuacja w Peru jest dynamiczna i możliwe, że ciągłe deszcze sprawią, że skala zniszczeń będzie dużo większa. Prezydenci Ekwadoru i Kolumbii zapowiedzieli już pomoc humanitarną dla Peruwiańczyków, a pierwszy samolot z żywnością i ubraniami przyleciał wczoraj z Quito do Limy.

Jak można pomóc? 

Osoby przebywające na terenie Peru mogą zanosić zapasy żywności, ubrań i środków higienicznych do specjalnie wyznaczonych centrów pomocy. Centra te również poszukują wolontariuszy, którzy będą mogli nie tylko porządkować przynoszone rzeczy, lecz także pomóc w ich dystrybucji.

Ci, którzy znajdują się poza granicami Peru, mogą przekazać pieniądze za pomocą specjalnie otworzonych na ten cel kont (np. przez Ambasadę Peru w Kolumbii lub w Kanadzie). Peruwiański oddział Czerwonego Krzyża rozpoczął zbiórkę pieniędzy na platformie fundraisingowej – można dokonywać wpłat poprzez tę stronę.

Aktualizacja (22.03): Ambasada Peru w Warszawie uruchomiła specjalne konto, na które można wpłacać darowizny:

Właściciel konta:
EMBAJADA DEL PERÚ EN POLONIA AYUDA A DAMNIFICADOS 2017
Bank : Citibank Handlowy, Bank Handlowy w Warszawie S.A.
Numer konta: 96 1030 1508 0000 0005 0113 7007 (w złotówkach)
SWIFT: CITIPLPX IBAN: PL

Źródła:

http://internacional.elpais.com/internacional/2017/03/20/america/1489980550_898620.html

http://peru21.pe/actualidad/que-huaico-enterate-9-datos-2215049

http://elcomercio.pe/sociedad/lima/huaicos-y-desbordes-tarde-panico-lima-interactivo-noticia-1976549

http://larepublica.pe/impresa/sociedad/843803-calentamiento-del-mar-la-causa-de-las-lluvias-huaicos-y-el-bochorno

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *