Długo oczekiwana reforma edukacji w Chile

Michelle Bachelet w poniedziałek wysłała do parlamentu pierwsze projekty mające na celu reformę systemu edukacji w Chile. Ich głównym zadaniem jest wprowadzenie bezpłatnej, ogólnodostępnej edukacji na poziomie uniwersyteckim. Jako datę na osiągnięcie tego celu wyznaczono rok 2020.

Reforma w sektorze edukacji była jednym z najgłośniejszych haseł kampanii prezydenckiej Bachelet, która objęła urząd 11 marca bieżącego roku. Według jej zapewnień przedwyborczych stworzenie systemu edukacji dostępnej dla wszystkich ma stanowić jeden z filarów walki z nierównościami w Chile. Tę rolę ma spełniać również reforma systemu podatkowego i napisanie nowej konstytucji.

 „Robimy pierwszy krok w sprawie najważniejszej reformy edukacyjnej w Chile w ciągu ostatnich 50 lat”, powiedziała prezydent. „Spełniamy obietnicę daną Chile – rozpocząć proces, który zapewni bezpłatny i ogólnodostępny system edukacji wysokiej jakości”. „Edukacja to prawo, nie przywilej” dodała Bachelet. „Projekt, który prezentujemy dziś nie jest przypadkowy, jest efektem dialogu między społeczeństwem obywatelskim, ekspertami i parlamentarzystami”.

Pierwszy projekt prawa odnosi się do studiów drugiego stopnia i ma za zadanie położyć kres czerpaniu zysków z edukacji i dyskryminacji, która pojawia się w szkołach, które faworyzują bogatszych uczniów. Do tej pory szkoły były postrzegane jako instytucje dzielące uczniów, a o trudnej sytuacji tego sektora świadczyły długotrwałe protesty studentów w 2011 roku, które zagroziły administracji byłego prezydenta kraju, Sebastiána Piñery.

Pojawiły się już pierwsze głosy podważające projekt nowego prawa. Przywódcy organizacji studenckich ogłosili, iż nie prowadzono z nimi konsultacji w tej sprawie i wezwali do kontynuacji protestów. Wyrazili swoje wątpliwości, twierdząc, że proponowana reforma jest „dwuznaczna” i zdominowana przez „wizję gospodarczą”. Domagają się oni również jednego spójnego prawa zamiast trzech oddzielnych.

Źródła:

http://santiagotimes.cl/bachelet-sends-first-education-bill-congress-students-plan-protest

http://internacional.elpais.com/internacional/2014/05/19/actualidad/1400534587_895916.html

http://www.eleconomistaamerica.cl/politica-eAm-cl/noticias/5790465/05/14/Chile-Bachelet-envia-al-Congreso-las-primeras-leyes-de-la-reforma-de-la-educacion.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *