Pokojowa Nagroda Nobla dla Kolumbii?

Za aktywne uczestnictwo w rozmowach pokojowych i za szukanie możliwości ustabilizowania sytuacji w kraju, prezydent  Kolumbii, Juan Manuel Santos i przywódca Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC-EP), Rodrigo Londoño (znany jako Tymoszenko), zostali nominowani do Pokojowej Nagrody Nobla.

Ich kandydatura została zgłoszona przez norweskiego polityka, Heikkiego Eidsvolla Holmåsa, oraz, co najważniejsze, przez pięć ofiar wojny w Kolumbii:

  • Léinera Palaciosa, rzecznika ofiar masakry w Bojayá (przeprowadzonej przez FARC-EP),
  • Luz Marinę Bernal, matkę jednego z jedenastu młodych mężczyzn, którzy w Soacha zostali zamordowani przez wojsko kolumbijskie,
  • Constanzę Turbay, jedyną przedstawicielkę rodziny politycznej Turbay Cote z Caquetá. Wszyscy jej krewni zostali zamordowani przez FARC-EP,
  • Jineth Bedoyę, dziennikarkę, która została porwana, a następnie była torturowana i wykorzystywana seksualnie przez członków FARC-EP,
  • José Antequerę, syna zamordowanego przywódcy Unii Patriotycznej.

Ten ostatni powiedział:

Ta nominacja jest, w pierwszej kolejności, uznaniem zasług i podkreśleniem oddania dla sprawy wszystkich tych osób, które dążyły do pokoju w Kolumbii. Wśród milionów z nich, dla mojej matki i dla mojego ojca.

Prezydent Kolumbii i przywódca FARC-EP byli nominowani do nagrody już w zeszłym roku, jednak teraz, kiedy rozmowy pokojowe zmierzają ku końcowi, ich szanse na otrzymanie nagrody są duże. Tego zdania jest Benedicte Bull, dyrektor NorLARNet (sieć instytucji w Norwegii zajmujących się badaniami naukowymi poświęconymi Ameryce Łacińskiej):

Myślę, że w tym przypadku, porozumienie pokojowe byłoby odzwierciedleniem idei tej nagrody i zwiększyłoby szansę nominowanych na jej otrzymanie.

Wśród członków Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk, wciąż trwają debaty o tej kandydaturze. Kto dostanie Pokojową Nagrodę Nobla w 2016 roku, przekonamy się 10 grudnia.

Źródła:

http://www.telesurtv.net/news/Comandante-de-las-FARC-EP-y-Santos-nominados-a-Nobel-de-la-Paz–20160209-0010.htm

http://www.eltiempo.com/archivo/documento/MAM-555443

http://www.elespectador.com/noticias/nacional/aun-hay-muchas-batallas-ganar-madre-de-falso-positivo-articulo-438490

http://www.eltiempo.com/multimedia/especiales/ivan-marquez-pide-perdon-a-constanza-turbay-cote/14403119

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *