Afera turbanowa w Meksyku

Znany amerykański aktor i projektant, Waris Ahluwalia, nie został wpuszczony na pokład samolotu linii lotniczych AeroMexico po tym jak odmówił zdjęcia z głowy turbanu.

Waris Ahluwalia, znany m.in. z filmu „Grand Budapest Hotel”, jest wyznawcą sikhizmu. Turban stanowi część tradycyjnego stroju Sikhów, a prośba o jego zdjęcia jest dla wyznawców tej religii bardzo obraźliwa.

Incydent miał miejsce na lotnisku Benito Juárez w Meksyku, gdzie Ahluwalia miał wsiąść w samolot do Nowego Jorku. Aktor wybierał się na ichniejszy tydzień mody. Waris przeszedł bez problemu wstępne kontrole na lotnisku, dopiero tuż przed wejściem na pokład został zatrzymany w celu przeprowadzenia dodatkowej, szczegółowej kontroli SSSS (amerykańska procedura Secondary Security Screening Selection). Pracownik lotniska poprosił aktora o zdjęcie turbanu, co wzbudziło jego wielkie oburzenie. Jak tłumaczył w wywiadzie dla „New York Daily News”:

Nigdy nie zrobiłbym tego w miejscu publicznym. To jak proszenie kogoś o rozebranie się do naga.

Pracownicy AeroMexico poinformowali aktora, że nie będzie mógł lecieć ich liniami lotniczymi jeśli nie zdecyduje się zdjąć turbanu. Ahluwalia postanowił więc zostać w Meksyku, a o nieprzyjemnym incydencie powiadomił swoich fanów na Twitterze. Historia Sikha zatrzymanego na lotnisku w Meksyku trafiła na pierwsze strony gazet i wzbudziła gorące reakcje wyznawców sikhizmu.

oswiadczenie
Źródło: http://dailymail.co.uk/

Organizacja non-profit „The Sikh Coalition” wydała oficjalne oświadczenie, w którym m.in. przedstawiła swoje żądania wobec lotniska. Stowarzyszenie Sikhów domagało się: oficjalnych przeprosin ze strony linii lotniczych, przybliżenia pracownikom lotniska religii sikhizmu oraz przeprowadzenia specjalnych szkoleń dotyczących kontroli pasażerów mających na sobie religijne nakrycia głowy.

Medialne zamieszanie skłoniło AeroMexico do pójścia na kompromis. Linie lotnicze zaoferowały aktorowi darmowy przelot do Nowego Jorku oraz zapewniły, że nie będzie on musiał zdejmować turbanu. Opublikowały także oficjalne przeprosiny, w których wytłumaczyły, że procedura weryfikacji SSSS, do której losowo wybrano Warisa Ahluwalia,  jest nieodłączną częścią protokołu Amerykańskiej Instytucji ds. Bezpieczeństwa Transportu.

Codziennie ciężko pracujemy, aby spełniać wszystkie rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa, ale jednocześnie szanujemy i cenimy wyznania i kręgi kulturowe naszych pasażerów.

Źródła:

http://www.bbc.com/news/world-latin-america-35528196

http://www.elmundo.es/loc/2016/02/09/56ba551aca4741c8478b461c.html

http://www.dailymail.co.uk/news/article-3438310/Sikh-actor-barred-boarding-plane-turban-refusing-fly-home-three-demands-met.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *