Chilijski startup sprzedaje żywność najbiedniejszym

Algramo, chilijski startup, został nagrodzony w międzynarodowym konkursie The Venture, wyłaniającym przedsiębiorców, których pomysły są zarówno innowacyjne, jak i zaangażowane społecznie. Twórcą projektu jest José Manuel Moller – ekonomista i przedsiębiorca. Algramo (czyli po hiszpańsku „na gramy”) to sieć maszyn vendingowych sprzedających żywność na wagę. Bez zbędnych opakowań, zamówiony towar zabiera się w wielorazowym pudełku, za które płaci się tylko przy pierwszym zakupie. Koszt opakowania to 200 chilijskich pesos (ok. 0,3 dolara amerykańskiego).

W projekcie chodzi o to, by poprzez maksymalne skrócenie drogi, jaką produkt przebywa od producenta do konsumenta, obniżyć jego cenę. W maszynach Algramo nie płaci się za rozbudowany marketing, ani za kolorowe opakowania. Wg strony internetowej startupu, pozwala to na obniżenie cen produktów aż o 40%.

Do tego momentu pomysł być może nie robi na nas wrażenia, ponieważ ekologiczne sklepy, do których trzeba przyjść z własnym opakowaniem, nie są już niczym nowym. Największą prawdopodobnie innowacją Algramo jest to, że maszyn nie rozstawiono w hipsterskich dzielnicach Berlina, ale w najbiedniejszych częściach stolic Chile i Kolumbii. W miejscach, do których duże marki nie wysyłają nawet swoich produktów, z obawy przed rabunkami samochodów dostawczych. Twórcy Algramo chcą dostarczyć tanią i dobrej jakości żywność do najbiedniejszego konsumenta. Dodatkowo na stronie internetowej firma chwali się tysiącami kilogramów śmieci, jakich udaje się uniknąć, rezygnując z jednorazowych opakowań.

W ofercie Algramo na ten moment znajdują się między innymi cukier, ryż, fasola, cieciorka i środki czystości, ale oferta ma się podobno rozwijać. W 2016 roku maszyny mają pojawić się także w Paragwaju i Meksyku, a w sferze marzeń twórców projektu jest wykroczenie poza Amerykę Łacińską.

Droga, jaką przebywają produkty Algrano. Foto: algrano.com
Droga, jaką przebywają produkty Algramo. Foto: algrano.com

Źródła:

http://www.forbes.com/sites/gracebanks/2016/02/05/this-chilean-startup-wants-to-change-the-way-latin-america-shops-for-food/#11c97b4e73a1

http://algramo.com/

http://www.24horas.cl/tendencias/tecnologia/algramo-la-empresa-que-revive-la-venta-a-granel-en-los-almacenes-1736896

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *